FC Bihor a punctat la Reşiţa

8Comentarii
ORADEA – FC Bihor a mai bifat un meci fără înfrângere la una din fruntaşele Seriei a II-a, la capătul unui meci aprig disputat. Orădenii au remizat în deplasare, scor 1-1, şi au mai scăzut din pasivul avut la adevăr.

Orădenii au început extrem de motivaţi partida cu FCM Reşiţa, şi după patru cornere au fost aproape de a deschide scorul.
În minutul 4, Radu a centrat de la marginea careului mare, Iacob a reluat cu capul din plonjon, dar mingea a lovit bara stângă a porţii reşiţene. Nu au marcat ai noştri, ci au făcut-o reşiţenii: Panaitescu a centrat şi bihoreanul Cristi Luca a găsit o breşă în apărarea oaspeţilor şi l-a învins pe Curiman cu un şut de la zece metri.

Impulsionaţi de gol, elevii lui Pelici au mai avut două situaţii bune prin Mihăilă (’15) şi Cristi Luca (’20), dar au rămas fără rezultat. Orădenii au replicat şi, în urma unui corner, Muscă a reluat mingea în bară (’21). Hulit şi apostrofat de unii fani bihoreni la meciul cu CFR Timişoara, Iacob a reuşit un joc excelent, fiind cel mai bun de pe teren şi la Reşiţa.

În minutul 22 a reuşit o fază spectaculoasă, după ce a lobat mingea peste doi fundaşi, a şutat puternic, dar Stoianov a respins salvator în corner. Gazdele au tăiat dominarea bihoreană cu un atac aprig, încheiat cu şutul cu pământul al lui Crişan, care a întâlnit stâlpul din dreapta lui Curiman.

Au egalat din penalty

Ultima acţiune periculoasă le-a aparţinut bihorenilor, şutul înşelător al lui Iacob fiind scos cu greutate de sub transversală de Stoianov. Primul sfert de oră al părţii a doua s-a jucat sub semnul echilibrului, orădenii nereuşind să-şi creeze ocazii clare de poartă, în faţa unor gazde preocupate să-şi protejeze fragilul avantaj. După şutul lui Ember (’66), reţinut de Stoianov, Predică s-a infiltrat în atac şi a fost împiedicat în careu de Panaitescu.

Arbitrul Trandu a indicat penalty, Iacob reuşind să egaleze printr-un şut puternic, cu toate că Stoianov a ghicit colţul. Finalul a fost dramatic, cu multe mingi aruncate în careul oaspeţilor, dar apărarea, întărită în ultimele minute cu Gongolea, a rezistat eroic. Ba mai mult, pe contraatac orădenii puteau da lovitura de graţie în minutul 88, când Radu a scăpat singur, a intrat în careu şi, în loc să şuteze, a preferat o pasă spre Sighiartău, venit lansat, la care atacantul nu a ajuns.

Nu a fost gol, dar staff-ul orădean s-a declarat mulţumit că a reuşit să obţină încă un punct important în deplasare. De trei etape, FC Bihor creşte de la meci la meci, iar forma bună trebuie demonstrată şi sâmbătă, când jucătorii au sarcina să învingă ocupanta locului doi, CSM Râmnicu Vâlcea.