FC Bihor a remizat cu Poli Iaşi

ALPAREA – FC Bihor a fost echipa mai bună în amicalul susţinut joi cu Poli Iaşi şi a condus până în minutul 86, când Sfârlea a reuşit să egaleze, scor 1-1 (1-0).

Până atunci, orădenii nu s-au intimidat de valoarea echipei din prima ligă, pe care au reuşit să o pună în dificultate de câteva ori. După ce Radu a irosit o ocazie din unghi (‘5), Sfârlea a trimis o torpilă de la 25 de metri în bara transversală (’30). Imediat, Radu l-a încercat pe portarul Marc cu un şut la colţul lung, respins de ieşean cu greutate. În urma unui corner executat de acelaşi Radu a venit şi golul.

Lukacs a reluat din foarfecă de la şase metri şi Săndulescu a trimis mingea cu capul peste portar (’35). FC Bihor putea să-şi majoreze diferenţa după două minute, când Radu a făcut o cursă pe banda dreaptă, a centrat în faţa porţii, dar Lukacs a trimis de la şase metri în portar. În debutul reprizei secunde, Sfârlea a mai executat periculos o lovitură liberă de la 22 de metri.

A urmat o nouă ocazie imensă irosită de Lukacs, care singur cu portarul a şutat imprecis de la 7-8 metri. Dacă bihorenii nu au fost în stare să-şi mărească avantajul, ieşenii au reuşit să egaleze cu patru minute înainte de final printr-un orădean.

Salvaţi de Sfârlea

Sebi Sfârlea, cel mai periculos jucător de la Poli Iaşi, a executat o lovitură liberă de la 40 de metri şi Bonta a greşit capital, scăpând balonul în plasă. La final, antrenorul Gheorghe Silaghi a lăudat determinarea jucătorilor săi.

„Scopul nostru a fost atins în acest amical. Sunt mulţumit de felul cum jucătorii mei s-au angajat la efort. Este un rezultat încurajator, dar nu ne îmbătăm cu apă rece, pentru că nu este cazul. Pentru noi contează doar campionatul, şi acolo trebuie să jucăm cât mai bine şi să obţinem puncte”, a spus tehnicianul, care astăzi va pleca la Getafe să urmărească câţiva jucători spanioli.

De partea cealaltă, Ionuţ Popa a evitat să tragă concluzii: „După un astfel de joc, desfăşurat pe un teren greu, nu poţi să tragi concluzii. Noi venim după 12 antrenamente ucigătoare, şi chiar astăzi dimineaţa am avut unul. M-am uitat mai mult la echipa mea, nu pot să spun prea multe despre FC Bihor”.

La FC Bihor nu au putut evoluat din cauza accidentărilor Mihu, Andor şi R. Ardelean.

FC Bihor – Poli Iaşi 1-1 (1-0)

Au marcat: Săndulescu ’35 / Sfârlea ’86

FC Bihor: Lipitor (’46 Fildan, 70 Bonta) – Ţârcă (’71 Miheş), Ambruş, Gongolea (’52 Muscă), Cosma (’52 Lorincz) – Opriceană (’72 Novak), Săndulescu, A. Achim – R. Radu (’67 Szeleş), Lukacs (’58 C. Bucur), V. Florea. Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Poli Iaşi: Marc – Homei, Onuţ, Ciobanu, Cr. Munteanu – Toma, Paruolo, Miclea, Sfârlea, Brejnak – Bâlbă. Au mai intrat: Pleşca – Buta, Kalai, Mamadou, Moussa, Leucuţa, Milea, Buhuş şi Pălimaru. Antrenor: Ionuţ Popa.

Arbitri: Laurenţiu Danşa – Octavian Şovre, Dorin Mudura (toţi din Oradea).