FC Bihor a remizat cu Poli Iaşi

DEBRECEN - Deşi trebuia să se dispute la Berettyujfalou, partida amicală dintre FC Bihor şi Poli Iaşi a fost mutată pe terenul sintetic al bazei Locki din Debreţin, datorită ploii căzute din abundenţă în după-amiaza zilei de luni.

Antrenorul Ionuţ Popa a trimis în teren o formulă de echipă alcătuită mai mult din rezervele formaţiei moldave, dar nici Gheorghe Silaghi nu a putut alinia cea mai bună echipă, din cauza numeroaselor accidentări. Tehnicianul roş-albaştrilor i-a putut însă vedea la lucru pe Rodrigo Da Silva şi Cristian Ploscar, fotbalişti aflaţi în probe la FC Bihor. Introdus titular, mijlocaşul brazilian a avut o evoluţie ştearsă, neieşind cu nimic în evidenţă, Silaghi înlocuindu-l la pauză cu Teşan. În schimb Ploscar, introdus în minutul 53 în locul lui Ambruş, a avut o evoluţie bună, remarcându-se prin jocul bun de cap, putând constitui o soluţie în centrul liniei defensive, acolo unde FC Bihor se bazează pe Ambruş, Muscă şi Gongolea, Cosma fiind mai mult fundaş stânga. „Ploscar este un jucător interesant, îmi place, are agresivitate, joc aerian bun, personalitate în joc, brazilianul însă nu m-a convins”, a sintetizat evoluţia celor doi fotbalişti antrenorul Gheorghe Silaghi.

Rezultat echitabil

Partida disputată la Debreţin a fost una echilibrată, dar plusul de pregătire al ieşenilor s-a văzut. Aceştia au avut prima ocazie a partidei, prin Apetroaie (‘5), al cărui şut de la 14 metri a lovit bara transversală a porţii apărate de Lipitor. Roş-albaştrii şi-au creat primele ocazii pe finalul primului mitan. După ce Bucur (’38) a trimis peste o lovitură liberă de la 22 de metri, R. Radu (’40), scăpat pe partea dreaptă, a şutat de la 12 m, dar portarul moldovenilor, Oghinciuc, a scos cu piciorul în corner. Trei minute mai târziu însă ieşenii au deschis scorul. Tincu a şutat în diagonală din colţul careului de 16 metri, iar balonul, după ce a lovit bara, a poposit în plasa porţii apărate de Lipitor.

În repriza a doua cei doi antrenori au introdus toţi fotbaliştii aflaţi la dispoziţie, rezultând un joc disputat mai mult la mijlocul terenului. Cea mai mare ocazie a reprizei a aparţinut moldovenilor, Buhuş (’77), scăpat singur cu Paul, a fost blocat de acesta, după care Nuno Viveiros nu a găsit spaţiul porţii. Scăpată cu faţa curată, FC Bihor a reuşit să restabilească egalitatea cu două minute înainte de final, atunci când Pocian a transformat cu precizie un penalty acordat pentru un fault asupra lui Ploscaru, fază la care Kallai a văzut cartonaşul roşu. În ultimul minut, Lobonţ putea aduce victoria echipei bihorene dar, scăpat singur cu Bălan, a şutat pe lângă acesta, dar şi pe lâgă poarta moldovenilor, iar partida s-a încheiat nedecis, 1-1. „Nivelul nostru de pregătire este încă scăzut, am folosit şi mulţi jucători tineri, dar una peste alta sunt mulţumit de atitudinea arătată în acest prim meci de verificare. Ştim ce avem de făcut, ne-ar mai trebui jucători de careu, să vedem însă dacă îi vom putea aduce”, a declarat la final principalul orădenilor.

FC Bihor – Poli Iaşi 1-1 (0-1)

Au marcat: Pocian ’88 penalty / Tincu ’43

FC Bihor: Lipitor (’55 Paul) – Ţârcă (’67 V. Indrieş), Muscă (’69 Pintea), Ambruş (’53 Ploscar), Cosma (’50 Lorincz) – Săndulescu (’53 Pocian), A.Achim (’66 Belcin), Rodrigo (’46 Teşan, ’78 Lobonţ) – R. Radu (’66 Cr. Butuc), Bucur (’63 Ban), R. Ardelean (’67 Novak) Antrenor: Gheorghe Silaghi

Poli Iaşi: Oghinciuc – Radulovic, Kallai, Ad. Ilie, Apetroaie – Bratu, Alivodici, Straton, Tincu – Nuno Viveiros, Wagner. Antrenor: Ionuţ Popa. Au mai intrat: Bălan, Leucuţa, Pălimaru, Plugaru, Buhuş, Popovici.

Cartonaşe roşii: – / Kallai ’88

Arbitri: Mircea Monenciu – Cristian Bologan şi Dorin Mudura (Oradea)