FC Bihor a spart gheaţa

TIMISOARA – Apăsaţi de cele două înfrângeri consecutive înregistrate în primele două etape ale actualului sezon, fotbaliştii antrenaţi de Gheorghe Silaghi au plecat la Timişoara hotărâţi să se întoarcă neînvinşi.

Bihorenii au reuşit acest lucru, ba mai mult, cu un pic de concentrare, puteau să se întoarcă cu toate punctele de la Timişoara. Defensiva roş-albaştrilor a funcţionat la parametri maximi, reuşind să îi ţină la distanţă pe bănăţeni de poarta apărată de Lipitor.

În criză de idei, timişorenii au încercat poarta orădenilor prin şuturi de la distanţă, încercările lui Liviu Ştefan (‘9), Dudaş (’12) sau Paleacu (’14) neatingându-şi însă ţinta. Cea mai mare ocazie a primului mitan a aparţinut orădenilor, Tomaz (’25) încercând să îl surprindă cu un lob pe portarul gazdelor, Mutu, dar balonul a întâlnit bara.

Bănăţenii au replicat prin Neagoe (’34), dar acesta a fost blocat de defensiva roş-albaştrilor. După o primă repriză albă, timişorenii nu au reuşit să le producă mari emoţii bihorenilor nici după pauză, Liviu Ştefan (’70) cu un şut de la distanţă şi Pătraşcu (’76), cap din 8 metri încercând fără succes poarta lui Lipitor. FC Bihor putea să se întoarcă cu trei puncte de la Timişoara, dacă Lukacs (’90) nu şi-ar fi bătut joc de ocazia avută în ultimul minut, atunci când scăpat singur cu Mutu a şutat în acesta, irosind cu nonşalanţă şansa primei victorii a roş-albaştrilor în actualul sezon.

După partida încheiată cu o remiză albă, 0-0, antrenorul orădenilor, Gheorghe Silaghi, crede că echipa sa ar fi meritat victoria pe malurile Begăi. „A fost un joc care m-a mulţumit, fizic stăm din ce în ce mai bine. Echipa noastră a jucat cu ambiţie şi dăruire, în schimb mă îngrijorează lipsa de eficacitate a atacanţilor noştri. M-a nemulţumit total maniera de arbitraj prin unele decizii care s-au luat. Este un punct de moral pentru noi şi după aspectul partidei, cred că am fi putut câştiga, Tomaz şi mai ales Lukacs ratând două importante şanse de a marca”, a spus Silaghi.

CASETA MECIULUI

CFR Timişoara – FC Bihor 0-0
CFR: Mutu – Goşa, Aldana, Feleagă, L. Ştefan – Dudaş (’59 Rada), Neagoie, Paleacu, Străuţ (’54 Bertea) – Jovanovic, Vukanosivic (’70 Pătraşcu). Antrenor: Florin Bugar
FC Bihor: Lipitor – Letan, Muscă, Ambruş, Lorincz – Novak (’84 Butuc), Săndulescu, Filip – Ayza, Bucur (’83 Mihu), Tomaz (’78 Lukacs). Antrenor: Gheorghe Silaghi
Arbitrii: Erdei Zoltan (Slatina) – Claudiu Tripa (Arad), Cătălin Haramuz (Reşiţa)
Rezervă: Dorin Micloşină (Reşiţa)
Observator: Mircea Govor (Satu Mare)