FC Bihor a stins „lanterna roşie”

11Comentarii
Ultimul test susţinut de FC Bihor înainte de startul sezonului a fost unul reuşit. Orădenii au învins cu 3-1 (2-0) pe Fortuna Covaci, ultima clasată din Seria a II-a. Omul meciului a fost atacantul Remus Benţe, care a marcat primele două goluri ale FC Bihor.

În minutul 15 a deschis scorul cu un şut din unghi pe colţul scurt, bară gol, dublând apoi diferenţa după ce a scăpat sigur cu portarul şi a trimis plasat în poartă (35). Dominarea cvasitotală a bihorenilor a fost marcată şi de golul trei: juniorul Sorian a executat un corner şi fundaşul central Tînc a punctat cu o puternică lovitură de cap (78). Imediat, gazdele au redus din diferenţă printr-un şut din zona mijlocului terenului, portarul Fildan fiind surprins ieşit.

Antrenorul Dan Dobai a început jocul în formula: Fildan – Ţîrca, Muscă, Tînc, Tegzeş – Chiş, Filip, Bundea, Sorian – Cr. Luca, Benţe. Din minutul 70 au mai jucat Lukacs, Balla, Danci, Fl. Pop şi Pocian.

Nu a făcut deplasarea atacantul Robert Elek, care a cerut să-i fie plătit salariul şi pe luna ianuarie, cu toate că a semnat contractul cu FC Bihor abia în februarie. „Elek nu a făcut deplasarea din cauza unor probleme legate de contract. Situaţia lui urmează să se lămurească în zilele următoare”, a explicat Dobai. În lipsa lui Elek, antrenorul l-a titularizat pe Cristian Luca.