FC Bihor a stins „lanterna”

8Comentarii
CAMPIA TURZII - FC Bihor urcă încet dar sigur etapă de etapă pe fondul rezultatelor pozitive din ultimele şapte etape. La rând a fost Mechel Câmpia Turzii de care orădenii au dispus mai uşor decât o arată scorul cu 2-1 (1-0).

FC Bihor a deschis scorul în minutul 43, când nou intratul Lukacs a pătruns pe partea dreaptă şi din careu l-a învins pe Silaghi cu un şut la colţul lung. Câmpia Turzii a fost aproape de egalare în ultimul minut al reprizei, atunci când Dâmbean a executat în bară o lovitură liberă de la 18 metri. În primele minute ale părţii a doua, FC Bihor a mai ratat câteva ocazii importante prin Lukacs, singur cu portarul, Butuc, şut în bara interioară dar mingea a ricoşat afară (55), şi Cătălin Bucur de două ori faţă în faţă cu Silaghi.

Cum se spune în fotbal că ocaziile ratate se răzbună aşa s-a întâmplat şi la Câmpia Turzii, unde gazdele au egalat în urma unui corner la care Husar a punctat cu capul (80). Simţind că pierd printre degete o victorie care le era la îndemână, fotbaliştii bihoreni s-au aruncat în atac şi în minutul 90 Tomaz a pătruns în dribling a centrat în careu şi Lukacs a trimis spre poartă, iar mingea deviată de Dandea a intrat în plasă (1-2).

„Nu a fost un meci uşor dar până la urmă a ieşit bine. Noi am avut patru-cinci ocazii importante, nu am marcat şi ei ne-au egalat pe o greşeală de marcaj. Din fericire am mai apucat să înscriem golul victoriei. Ar fi fost păcat să irosim două puncte. Lukacs a intrat bine în joc, a arătat calităţi de marcator şi acum depinde doar de el să rămână în primul unsprezece”, ne-a declarat principalul Vig Zoltan.

Mechel – FC Bihor 1-2 (0-1)

Stadion Mechel. Teren bun. Spectatori: 150

Au marcat:  Husar ’80 / Lukacs ’43 şi 90

Mechel: Silaghi – Molnar, Husar, Dandea, Chioran – Ianc, Goga (’80 Ghenţi), Dâmbean, B. Costea (’70 Hadăr) – Eric, A. Drăgan (’55 A. Costea). Antrenor: Alexandru Andraşi

FC Bihor: Lipitor – Ţârcă, Muscă, Ambruş, A. Achim – Opriceană (’54 Mihu), Filip, C. Bucur, Butuc – Ayza (’85 Tomaz), V. Florea (’36 Lukacs). Antrenor: Vig Zoltan.

Remarcaţii meciului: – / Lukacs

Cartonaşe galbene: Molnar, B. Costea, Drăgan / Ambruş, Lipitor, Filip, Bucur

Arbitri: Florin Miron – Bogdan Gheorghe (ambii din Bucureşti), Nicolae Dobrică (Rm. Vâlcea)

Observator FRF: Flavius Domide (Arad).