FC Bihor a surclasat Beiuşul

8Comentarii
ORADEA – Scăpaţi de corvoada cantonamentelor, fotbaliştii de la FC Bihor au susţinut vineri primul joc de pregătire, în compania unui adversar, CF Beiuş, care s-a dovedit un bun încasator.  video

La capătul celor 120 de minute de joc, FC Bihor a învins cu scorul de 7-0 (4-0). Seria golurilor a fost deschisă de Achim (’14), care l-a driblat pe Lazea şi a trimis în poarta goală. În minutul 29 scorul a devenit 2-0, după ce mingea a circulat pe traseul Achim-Sighiartău-Radu, ultimul îndeplinind o simplă formalitate. După 20 de minute, acelaşi Radu a majorat diferenţa din şase metri.

La pauză a fost 4-0, Sighiartău învingându-l pe Odobasianu cu un şut plasat de la 16 metri (’58). În repriza a doua meciul s-a jucat sub semnul echilibrului timp de 25 de minute, după care orădenii au mai punctat de trei ori. În minutul 88, Lukacs a pasat pentru Iacob, care a înscris cu un şut din careu.

Golul meciului a fost reuşit de juniorul Andor, care a driblat scurt doi adversari şi a şutat plasat, din marginea careului, la colţul scurt. Fundaşul Pătraşcu a stabilit scorul final (7-0), cu o lovitură puternică de cap.

Lukacs, campionul ratărilor

În afara celor şapte goluri, fotbaliştii pregătiţi de Viorel Abrudan şi Florin Farcaş au irosit încă zece ocazii clare, din poziţie singur cu portarul, prin Radu (‘9 şi ’19), Sighiartău (‘9 şi ’24), Balea (’79), Ember (‘113), Lukacs (’65, ’91, ‘108), ultimul ratând în minutul 118 cu poarta goală.

Testat în acest meci, fundaşul dreapta Kelemen (U 1919 Cluj) a dezamăgit, arătând că nu este de nivelul FC Bihor.
Prea multe concluzii nu se pot trage după acest prim joc de verificare. S-a văzut determinare, dar mai este mult de lucrat la relaţiile de joc.
Antrenorii FC Bihor au folosit două echipe diferite. În prima parte au evoluat: Lăzăreanu – Pocean, Muscă, Şeroni, Lörencz – Foro, Iaţu, Achim, Cipău – Radu, Sighiartău.

Din minutul 60 au evoluat Bonta (Fildan) – Kelemen, Predică, Pătraşcu, Bugiu – Balea, Lupo, Ember, Ban (Andor) – Iacob, Lukacs.

De partea cealaltă, pentru CF Beiuş au jucat: Lazea – Ceauşu, Carţiş, Muşuroaia, Ciobriş – Silaghi, Bănărescu, Roşca, Kádár – Moldovan, Apetri. Au mai evoluat: Odobasianu, Stoica – Gh. Rus, Marian, Borbely L., Bărnuţiu, Mih, Ion, Damian. Fotbaliştii de la FC Bihor au primit liber până luni, iar CF Beiuş va pleca săptămâna viitoare într-un turneu de jocuri amicale în Ungaria.