FC Bihor continuă în Cupa României

4Comentarii
ARAD - Ce nu a putut în patru etape de campionat, fotbaliştii orădeni au reuşit în Cupa României. În primul rând au obţinut prima victorie oficială a sezonului şi, lucru deloc de neglijat, au marcat de trei ori, câştigând cu 3-2 (0-1) la Arad!

În faţa unei echipe care a avut în teren opt jucători ex-bihoreni. Primii care au găsit drumul spre gol au fost arădenii prin Turcuş, care a executat în vinclu o lovitură liberă de la 17 metri (8). În rest prima repriză a fost lipsită de mari acţiuni de poartă, singura mai periculoasă fiind cea a lui Ţârcă, blocat la 11 metri de un fundaş advers.

FC Bihor a revenit la viaţă în partea a doua. În minutul 49, Opriceană a trimis o centrare lungă şi Tomaz a reluat fulgerător de la 12 metri la colţul lung (1-1). Orădenii au trecut în avantaj dintr-o fază aproape similară, la serviciu fiind Radu iar la finalizare Ţârcă, ultimul punând latul din şase metri (1-2). ACU nu a abandonat lupta şi Ţurcaş a egalat direct din corner (67). La 2-2, roş-albaştrii au acuzat neacordarea unui penalty la un fault în careu făcut de Toseschi asupra lui Radu. Cu cinci minute înainte de final, FCB a lovit pe contraatac: Radu a centrat şi juniorul Cristian Butuc a marcat cu capul de la şase metri.

ACU Arad – FC Bihor 2-3 (1-0)