FC Bihor, doar egal cu Vointa Sibiu

43Comentarii
FC Bihor nu a reuşit decât un rezultat de egalitate în meciul cu Voinţa Sibiu, scor 0-0.

Roş-albaştrii au înregistrat un semieşec la debutul în faţa propriilor suporteri din noua ediţie, în compania unei nou-promovate. FC Bihor a controlat cu autoritate partida, dominarea sa fiind pe alocuri categorică, dar nu a reuşit să înscrie.

Prima repriză a fost anostă, ocaziile de gol fiind foarte rare. Antrenorul Gheorghe Ghiţ este nevoit să facă o schimbare forţată în minutul 12, când internaţionalul de juniori Florean a suferit o entorsă, fiind înlocuit cu Fl. Pop. Gazdele puteau deschide scorul prin Bârză (’23), care a scăpat singur cu portarul sibian, dar a ratat preluarea, pasând apoi la Pop, care a şutat pe lângă poartă.

Fără eficienţă la finalizare

În repriza secundă, orădenii au avut mai multe oportunităţi. În minutul 54, Deaconescu şutează spre vinclu, dar Lazăr respinge. La faza următoare, Oltean trimite periculos, puţin peste poartă. Singurele faze notabile ale sibienilor s-au consumat în minutele 60, când Tătar a expediat un şut apărat de Fildan şi 66, când Neguţ scapă spre poartă, trece de portar, dar intră în unghi închis şi ratează. Cea mai mare ocazie orădeană a fost cea din minutul 78, când Deaconescu a trmis mingea cu capul în bara laterală, după un corner. Tegzeş a executat apoi periculos o lovitură liberă (’83), peste poartă, meciul încheindu-se cu un scor alb.

„Am întâlnit o echipă foarte bine organizată, pe care n-am reuşit să o învingem. Suferim la capitolul eficienţă şi finalizare. Am fost nevoit să fac o schimbare foarte repede, cea a lui Florean, fapt care a contat în angrenajul echipei. Aşa cum am mai spus, avem o formaţie foarte tânără, care nu are constanţă. Inconstanţa este apanajul tinereţii, al acestor jucători. Sperăm să reuşim să pumen mingea în poartă în partidele care urmează”, a afirmat antrenorul Gheorghe Ghiţ la conferinţa de presă de după meci.

Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”. Spectatori: circa 3.500
FC Bihor – Vointa Sibiu 0-0
FC Bihor: Fildan – Toc, Muscă, S. Oltean, Tegzeş – Chiş, Deaconescu, Sorian (’72 Copil) – Bîrză (’46 Danci), Markus, Florean (’15 Fl. Pop). Antrenor: Gheorghe Ghiţ.
Voinţa: Lazăr – Forika, Apostol, Grigore – Beza, Măjer (’69 Hardău), Tătar, Lungu  (’72 I. Olteanu), Bunea – I. Popa, Neguţ (’72 Buican). Antrenor: Alexandru Pelici.
Cartonaşe galbene: S. Oltean ’56, Markus ’68 / Beza ’85
Arbitri: Paul Unimătan – Ioan Onicaş, Gabriel Bârjac (toţi din Zalău). Observatori FRF: Szilagyi Ştefan (Satu Mare) şi Ionel Bungău (Timişoara)

Etapa viitoare oradeni vor juca pe terenul formatiei ACU Arad.

10 Ariesul Turda 3 2 1 0 1 1 2 -1
11 Minerul 3 2 1 0 1 4 7 -3