FC Bihor, dupa 7 ani in Liga I

3Comentarii
Tripla lui Chis si un gol doi al lui Salagea au dus pe FC Bihor la un confortabil 0-4 in min 53 cu Gaz Metan CFR Craiova. Pana la final, oltenii au redus din diferenta, scorul final fiind 2-4.

FC Bihor va aduce din nou granzii Ligii I la Oradea dupa o victorie categorica in deplasare si un retur excelent in Seria a 2-a a Ligii a II-a de fotbal. Echipa oradeana a invins in deplasare la Gaz Metan CFR Craiova cu scorul de 4-2 si este matematic promovata.

In minutul 15 Chis deschide scorul pentru FC Bihor. Dupa doar doua minute, Selagea majoreaza scorul dupa o pasa a lui Crusoveanu care il lasa singur cu portarul craiovean. Chis reuseste dubla in minutul 20 cu un sut de la douazeci de metrii. FC Bihor intra la cabine cu un confortabil 3-0 si cu un pas in Liga I.

Dupa pauza, Chis reuseste tripla in minutul 53 cu un sut tot din afara careului. Scorul se mareste astfel la 4-0. Pana la final, oltenii reduc de doua ori din diferenta prin Boroiban in minutul 69 si Oprea in minutul 75 dupa o relaxare a echipei oradene.

FC Bihor invinge cu 4-2 si este matematic promovata in Liga I impreuna cu Petrolul Ploiesti care a invins acasa pe CSM Ramnicul Valcea cu 2-0. Celelalte doua echipe promovate din Seria 1 sunt Ceahlaul Piatra Neamt  si Concordia Chiajna.

Echipe:

Gaz Metan: Iordan – Roşianu, O. Nicola, Cruşoveanu (cpt.), C. Bogdan – Chirea, Mitic, Pârvu, Neacşa – Boroiban, Trifu
Rezerve: Neagoe – Oprea, Firoiu, Voicu, Niţă, Neacşu, Pătrana
Antrenor: Ionel Gane

FC BIhor: Pogacsics – Muscă (cpt.), Sg. Oltean, Chis, Florean – Diaconescu, R.Lupu, M. Popa, Cigan – Selagea, Bârză

15. Silvania Şimleu Silvaniei   10
16. Minerul Lupeni   0