FC Bihor e de neoprit! A treia victorie consecutivă

De unde mai găsesc aceşti fotbalişti minunaţi atâta energie? Când în jurul lor totul se dărâmă ei se încăpăţânează să ţină aprinsă flacăra FC Bihor.

Sâmbătă, jucătorii orădeni conduşi din teren de Cristi Andor, un adevărat lider, au reuşit să învingă cu 1-0 (0-0) pe Şoimii Pâncota, revelaţia seriei a II-a.

A fost o primă repriză cu faze la ambele porţi în care orădenii au primele şanse de a marca. În minutul 13, Andor a făcut o cursă pe partea stângă, a centrat şi Ferik a şutat din 8 metri, mingea uşor deviată trecând puţin pe lângă poarta lui Irimia. Un minut mai tâziu, Sulea a executat un corner, Trabalka a reluat cu călcâiul de la prima bară, mingea a trecut pe lângă. Arădenii au replicat imediat şi Issa a trimis cu capul puţin peste transversală (15), iar A. Mihai a şutat slab de la 10 metri şi Nagy a reuşit să reţină (21).

Ocazia reprizei a irosit-o Remeş, după un corner, şutul său din colţul careului de 6 metri fiind respins de pe linia porţii de Pascariu (28). La cealaltă poartă, Haş a greşit o pasă, A. Pavel a interceptat şi a şutat de la 16 metri pe lângă colţul lung (36).

Insistenţa bihorenilor a fost răsplătită în minutul 54, când Andor, cu o evoluţie bună şi în acest joc, a executat un corner, Mintaş a profitat de ieşirea nesigură a lui Irimia şi a înscris cu o lovitură de cap (1-0).

Pâncota a dominat teritorial ultima jumătate de oră a meciului, însă bihorenii s-au apărat eroic. Emoţii ne-au mai dat doar Leucuţa (66) şi Dragalina (85), dar Nagy a fost la post. Orădenii au mizat pe contre, dar Trabalka şi Andor n-au mai avut putere să finalizeze cursele făcute. Totuţi, în minutul 88, Andor a fost aproape de 2-0, dar scăpat singur cu Irimia a şutat din 8 metri în veteranul din poarta Şoimilor.

Finalul a fost emoţionant, cu cei circa 400 de spectatori aplaudând în picioare nişte fotbalişti care merită mai mult RESPECT!

FC BIHOR – ŞOIMII PÎNCOTA 1-0 (0-0)

Stadion Iuliu Bodola. Teren  excelent. Spectatori: 400

A marcat: Mintaş 54

FC Bihor: Nagy – Remeş, Mintaş, Ţoca, Lorincz – Haş, Magda (72 Ember) – Sulea (87 S. Matei), Ferik, Cr. Andor (90 Arsene) – Trabalka. Antrenor: Gheorghe Silaghi

Şoimii: Irimia – D. Dan, Dubeştean, Pascariu, G. Siminic – G. Pirtea, Issa, Danci (62 Leucuţa), A. Pavel (82 Fuchs), Fl. Oprea (62 Dragalina) – A. Mihai. Antrenor: Ionuţ Popa

Cartonaşe galbene: Lorincz 39, Sulea 68 / Danci 59, Leucuţa 90+1, A. Mihai 90+1, Issa 90+1

Arbitri:  Petru Voina – Răzvan Nistoran (ambii Reşiţa). Szabo Gero (Cluj-Napoca)

Observatori FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare), Florin Mierea (Timişoara).