FC Bihor II a smuls un punct la Sighet

O victorie şi o înfrângere, este bilanţul celor două echipe bihorene care au jucat ieri în Seria a VI-a a Ligii a III-a.

Transil – CF Beiuş 3-1

Beiuşenii au acuzat arbitrajul după înfrângerea cu 1-3 (0-1) suferită la Transil Târgu Mureş. Antrenorul Rudy Kovacs i-a reproşat centralului că la faza primului gol nu a fluierat fault la Raţ (31) şi că golul trei, primit în minutul 79 a fost înscris din ofsaid.

„Este păcat că, în multe partide, fotbalul nu se mai joacă pe teren. Nu puteam obţine mai mult, pentru că am jucat 11 contra 14. Nu-mi place să vorbesc despre arbitraj, dar în meciul cu Transil a fost hoţie pe faţă. Nu am mai suportat asemenea manieră de arbitraj şi, din minutul 75, m-am dus în tribună”. Bihorenii au redus din diferenţă în minutul 82 prin Mihoc.

Pentru CF Bihorul au evoluat: Lazea – S. Pocian, Tăut (’55 Şerb), Carţiş, Aenoaiei (’75 Morar) – Mihoc, Fl. Popa (’55 Boldor), Mangra, Buzek – M. Rusu (’68 Marcu), Raţ.

Marmaţia – FCB II 1-1

FC Bihor II a obţinut un punct important pe terenul unei contracadidate la lupta pentru evitatrea retrogradării. Gazdele au deschis scorul în minutul 18 prin veteranul Attila Ghindă, care a profitat de o greşeală a defensivei orădene.

Bihorenii au reuşit să egaleze în primul minut de prelungiri, când Sorin Ban a înscris cu capul din şase metri. „Am jucat mai bine în repriza a doua, când ne-am creat şi câteva ocazii bune de a marca, dar Lobonţ, Novsk şi Szeleş au ratat. Noroc că Ban a înscris în prelungiri şi am evitat o înfeângere nemeritată”, a concluzionat antrenorul Dănuţ Baba.

Pentru FC Bihor II au jucat: Bonta – Miheş, Bot, Pintea, Lemak (’74 Pop) – Pocian, Novak, Ban, Cr. Butuc (’18 Lobonţ) – A. Mihoc (’82 Belcin), Szeleş.

Celelalte rezultate: Lacu Ursu Mobila Sovata – Unirea Ungheni 1-1, U 1919 Cluj – Avântul Reghin 0-2, Unirea Dej – Sănătatea Cluj 0-2, Gloria II Bistriţa – Gaz Metan Târgu Mureş 2-0, FC Baia Mare – Inter Blaj 3-0, Olimpia Şimleu – Someşul Satu Mare 0-2. Meciul Turul Micula – Luceafărul Lotus Felix se va juca astăzi, de la ora 15:30.