FC Bihor la turaţie minimă

3Comentarii
ORADEA – A pierdut sau a câştigat FC Bihor un punct cu FC Drobeta? Aceasta e nedumerirea suporterilor după meciul de ieri, încheiat 0-0, în care fotbaliştii orădeni au fost de nerecunoscut.

Din echipa care îşi crea o mulţime de ocazii de gol şi juca cu ambiţie pentru fiecare minge a rămas doar o umbră. Ziua proastă a gazdelor s-a văzut încă din primele minute, în care severinenii au început mai bine, având şi trei lovituri libere din jumătatea bihoreană. Prima ocazie de gol a apărut la poarta lui Hârşu, când Săndulescu a trimis cu capul, de la şase metri, peste transversală (’10). După şase minute Bucur a fost blocat la zece metri, iar în minutul 26, Ayza a primit aplauze pentru o „foarfecă” pe lângă poartă. Au urmat şuturile lui Moutinho (’31) şi Păun (’33), la care s-a evidenţiat portarul Lipitor. Lipsa de inspiraţie a atacanţilor bihoreni s-a văzut şi la faza în care Hârşu a scăpat minge din braţe, iar Bucur a reluat din şase metri peste poarta goală (’50).

Sterili în ofensivă

Jocul s-a mai animat puţin la acţiunile individuale ale lui Andor şi Bucur, dar nici unul nu a ştiut ce să facă cu balonul când s-au apropiat de careul advers. Drobeta a simţit că poate profita de apatia gazdelor şi a creat pericol la poarta lui Lipitor în urma acţiunilor ratate de Tobă (’69), Crişan (’72), Mitic (’78) şi Epure (’82). Orădenii nu s-au dovedit inspiraţi nici la fazele fixe, Bucur şutând pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă de la 16 metri (’88). Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în ultimul minut. Roberto Ayza a căzut în careu după duelul cu un fundaş severinean, asistentul Mircea Toderici a dat impresia că a semnalizat penalty, dar centralul a scos cartonaşul galben, considerând că brazilianul a simulat.

Enervaţi că nu au primit penalty-ul, orădenii au fost surprinşi pe contraatac, dar Epure a şutat peste poartă, ratând şansa să devină eroul Drobetei. Concluzia finală a tras-o antrenorul Gheorghe Silaghi la conferinţa de presă: „Echipa a jucat bătrâneşte, fără orizont, fără vână”. Nimic de adăugat în plus.

FC Bihor – FC Drobeta 0-0

Stadion Municipal. Teren bun. Spectatori: 2.500

FC Bihor: Lipitor – Ţârcă (’55 A. Achim), Muscă, Ambruş, Lorincz – Mihu, Săndulescu, Andor (’67 R. Ardelean) – R. Radu (’46 V. Florea), C. Bucur, Ayza. Antrenor: Gheorghe Silaghi

FC Drobeta: Hârşu – Ciucu, I. Gheorghe, Amzucu, Trofin – Moutinho, Mitic, Păun, Tobă (’75 Epure) – Jenaru (’78 Poenaru), Bârză (’65 C. Crişan). Antrenor: Marian Bucurescu.

Remarcaţii meciului: Lipitor / Păun

Arbitri: Marian Bordean (Sibiu) – Mircea Toderici (Arad), Flavius Damaschin (Timişoara)

Observator FRF: Petre Mehedinţiu (Timişoara).