FC Bihor rămâne la borna zero

ORADEA - FC Bihor are parte de cel mai slab start de sezon din ultimele cinci sezoane cu două înfrângeri şi zero goluri marcate după primele două runde.

Dornici să scape de ruşinea de la Alba Iulia, unde au pierdut cu 0-3, bihorenii s-au scufundat şi mai rău, Vâlcea punctând de două ori la faze la care au demonstrat o eficacitate de invidiat, scor 0-2 (0-0). Oradea a sperat în primele 45 de minute, când a jucat mai bine şi a trecut de trei ori pe lângă gol. Ayza a dat tonul şi a şutat din unghi, dar mingea a căzut pe transversală (8). O verticalizare a juniorului Novak l-a lăsat pe Lukacs singur la 11 metri, dar şutul a trecut pe lângă (21). În minutul de prelungire, Lukacs l-a deschis pe Ayza, care l-a depşit în viteză pe Vişa, dar în momentul şutului fundaşul a reuşit să revină şi să devieze mingea în corner. Nici începutul părţii secunde nu a fost rău pentru gazde, Bucur remarcându-l pe portarul Rusandu cu un şut de la 25 de metri scos de sub transversală (53). A urmat momentul psihologic al jocului. Labun a pătruns pe partea dreaptă, l-a întors pe Novak, a centrat în careu unde Boroiban a evadat din marcajul lui Muscă şi Ambruş, apoi l-a executat pe Lipitor cu o lovitură de cap de pe linia de şase metri (54). „Pentru mine a fost clar că cine marchează primii vor câştiga. La faza primului gol s-a decis meciul”, a spus la final antrenorul orădean.

„Fără inspiraţie”

Imediat, Silaghi l-a aruncat în luptă pe brazilianul Tomaz, pentru a aduce un plus în ofensivă, dar cei care au punctat au fost vâlcenii. Un contraatac rapid purtat în superioritate numerică, mingea a ajuns la argentinianul Facundo, al cărui şut de la 22 de metri a intrat sub transversală. Căzuţi moral şi fizic, bihorenii au mai avut două zvâcniri rămase fără rezultat: „cap” Muscă de la opt metri şi Vătavu a respins din zona liniei porţii (74), iar în prelungiri, Lukacs a reluat violent de la 12 metri în capul unui adversar pe care la făcut KO, mingea a ricoşat la Ayza al cărui şut a mângâiat plasa laterală. „Avem de pătimit în continuare. Trebuie să strângem rândurile şi să nu intrăm în panică pentru că ne putem reveni. Îmi reproşez că nu am reuşit să aducem echipa la forma fizică optimă, dar din cauza faptului că nu am făcut cantonament nu suntem încă la parametrii necesari. Însă, campionatul nu aşteaptă şi le-am spus jucătorilor că acest meci putem să-l câştigăm cu inima, dăruire şi inspiraţie. Din păcate, noi nu am avut inspiraţie”, a explicat Gheorghe Silaghi. Antrenorul a dat asigurări că în două săptămâni FC Bihor va fi la capacitatea fizică necesară: „Până atunci trebuie să câştigăm puncte prin spirit de sacrificiu, dăruire şi inspiraţie. Dacă nu va exista răbdare şi înţelegere? Antrenorii vin şi pleacă, valiza e pregătită tot timpul”.

FC Bihor -  CSM Vâlcea 0-2 (0-0)