FC Bihor s-a calificat la turneul final

6Comentarii
Piteşti – După mai bine de 50 de ani, FC Bihor şi-a câştigat dreptul de a juca la turneul final al juniorilor republicani A. Performanţa a fost reuşită de grupa antrenată de Horia Rădulescu pe Stadionul Nicolae Dobrin din Piteşti.

După victoria la debut, 3-2 (2-1), cu CFR Paşacani, fotbaliştii orădenii au reuşit să treacă şi de Gloria Bistriţa cu scorul de 2-1 (2-0). Ember a deschis scorul în minutul 2, transformând o lovitură liberă de la 25 de metri. Tot prin acelaşi procedeu a mărit avantajul şu Lukacs (30), cu o execuţie de la marginea careului. Situaţia s-a modificat imediat după pauză, când bihorenii au rămas în inferioritate numerică, Vlad Indrieş fiind eliminat pentru un gest nesportiv.

Rămaşi în zece, ai noştri s-au apărat eroic, în faţa atacurilor fruibunde ale bistriţenilor, primind doar un gol din penalty. Pentru FC Bihor au evoluat: Fildan – V. Indrieş, Mişuriak, Pintea, Cipău – Lobonţ, A. Achim, Ember, Andor – Lukacs, Ban. Au mai intrat Podilă, Raţ, Dragoş şi Balla. Cum în celelalte meciuri s-au înregistrat rezultate de egalitate, Gloria Bistriţa – FC Argeş 3-3 şi CFR Paşacani – FC Argeş 0-0, FC Bihor este deja calificată la turneul final, înaintea disputării jocurilor din ultima zi.

„Este o performanţă mare pentru club, dacă ne gândim că de foarte mulţi ani o grupă nu a mai ajuns la turneul final. E meritul jucătorilor, care alcătuiesc o grupă talentată şi ar fi păcat să se piardă. Le mulţumesc tuturor care au avut încredere în noi”, a spus emoţionat Rădulescu.

Miercuri, de la ora 9:30, FC Bihor întâlneşte FC Argeş, după care se dispută jocul CFR Paşcani – Gloria Bistriţa.