FC Bihor s-a salvat in extremis

17Comentarii
LUGOJ – FC Bihor s-a salvat de la retrogradare la capătul unui meci dramatic, câştigat abia spre final.

Cum victoria era singura variantă la care Oradea nu mai depindea de partida de la Caracal, antrenorul Florin Farcaş a aruncat în luptă o formulă mai ofensivă, Szeleş fiind titularizat în locul celui de-al doilea mijlocaş la închidere.

Şi a început chinul! Mai determinaţi şi decişi să înscrie, bihorenii au demarat în trombă, dar lipsa de luciditate la finalizare a făcut ca ocaziile mari ale lui Iacob ‘6 şi 8, Lukacs ’15 şi Gongolea ’24 să rămână fără efect pe tabela de marcaj. Între timp marcase şi Caracalul, un motiv de siguranţă în plus. Au urmat momente de joc slab, în care oaspeţii nu au reuşit să depăşească defensiva adversă şi să creeze pericol la poartă.

La pauză a apărut informaţia că FC Caracal are trecut pe foaia de joc un fotbalist cu patru cartonaşe galbene, iar victoria de pe teren ar urma să fie transformată la masa verde în 3-0 pentru Building. Plan diabolic, care era menit să adoarmă vigilenţa orădenilor, care s-ar fi putut mulţumi şi cu un egal la Lugoj în condiţiile unei victorii a Caracalului. Dorind să nu ajungă să depindă de fel şi fel de scenarii, orădenii au început repriza a doua decişi să înscrie.

Foro şi Lukacs au ratat în minutul 51, remarcându-l pe portarul Cioloca. Schimbare inspirată Ghinion şi un minut mai târziu, când centrarea lui Ţârcă a fost deviată involuntar de Miculescu, portarul era bătut, dar mingea a întâlnit transversala. Lugojenii au replicat cu un şut surprinzător de la centrul terenului, Lipitor a reuşit să respingă, dar s-a lovit de bară (’67).

Timpul trecea şi disperarea a început să se simtă în jocul bihorenilor. La o soluţie disperată a apelat şi Farcaş când s-a decis să-l scoată pe Lukacs şi să-l trimită pe Şeroni vârf de atac. Schimbarea s-a dovedit inspirată, pentru că masivul jucător (1,96 m), adus de la Lugoj, a primit o minge în adâncime, a pătruns în forţă şi a trimis mingea la colţul lung, făcând inutil plonjonul bravului Cioloca (’70). Golul le-a dat o injecţie cu moral bihorenilor, în timp ce lugojenii au căzut din toate punctele de vedere.

Golgeterul Iacob a ieşit la rampă şi l-a executat de două ori pe Cioloca, prima dată cu un şut la colţul scurt de la zece metri (’81) şi apoi cu un lob perfect de la 14 metri (’88). Gazdele au redus din diferenţă în primul minut de prelungiri, dintr-un penalty obţinut de Ploscariu la faultul lui Lipitor. Au aruncat tricourile Fluierul de final a generat o bucurie generală, jucătorii, antrenorii şi preşedintele dansând hora bucuriei pentru o salvare de la retrogradare obţinută in extremis.

Apoi jucătorii s-au urcat pe gard şi au sărbătorit împreună cu cei 80 de suporteri orădeni care au încurajat echipa. În semn de mulţumire, fotbaliştii le-au aruncat tricourile fanilor. Bucuroşi de „trofeele” primite, unii le-au îmbrăcat imediat. Fiesta a continuat şi în autocar, unde fotbaliştii au cântat şi au scandat ca nişte adevăraţi suporteri. Astfel, campionatul s-a încheiat cu bine, dar un club cu tradiţia FC Bihor nu mai trebuie să ajungă în situaţia ruşinoasă de a lupta pentru evitarea retrogradării în Liga a III-a.