FC Bihor s-a sufocat la Alba Iulia

ALBA IULIA - FC Bihor a rămas corigentă în urma primului examen susţinut pe terenul Unirii Alba Iulia, o candidată la promovare, unde s-a înclinat cu 0-3 (0-1).

Orădenii au rezistat presiunii gazdelor doar până în minutul 42, când căpitanul Dâlbea a spart reduta cu un şut de la 18 metri la vinclu. A fost semnalul descătuşării gazdelor, care în partea a doua şi-au mai creat câteva ocazii, din care au transformat două în gol. În minutul 63, Foro l-a lansat pe juniorul Selagea, care i-a driblat pe Muscă şi Lipitor, apoi a trimis mingea în plasă.

Tabela a închis-o Dâlbea, care a transformat penalty-ul obţinut de Sergiu Costea (’71). La conferinţa de presă, antrenorul Gheorghe Silaghi şi-a asumat vina eşecului. „Felicit echipa din Alba Iulia pentru victorie, una indubitabilă, de altfel, şi cred că Unirea este în acest moment principala candidată la promovarea în Liga 1.

Noi am încercat să-i blocăm şi am reuşit acest lucru în prima repriză, însă după golul primit ne-am demoralizat şi am căzut din toate punctele de vedere. Eu şi jucătorii suntem vinovaţi pentru acest insucces”, a punctat Silaghi. Bucuros pentru rezultatul obţinut, Aurel Şunda spune că „după o primă repriză, în care nu am reuşit să ne facem jocul nostru obişnuit, asta şi din cauza adversarilor, care au fost foarte ambiţioşi şi arţăgoşi, golul înscris de Dâlbea ne-a făcut să scăpăm de tracul debutului şi ne-am impus pe merit.

Repet ceea ce am afirmat şi înainte de startul campionatului, şi anume că doar după scurgerea primelor 7-8 etape vom şti exact unde ne aflăm. În acest moment am făcut primul pas, şi mai avem de parcurs încă 33”.

Unirea Alba Iulia – FC Bihor 3-0 (1-0)

Stadion Cetate. Teren bun. Spectatori: 1000

Au marcat: Dâlbea ’42 şi 71 penalty, C. Selagea ’63

Unirea: G. Rotaru – M. Rus, Poverlovici, Marincean, Bucurică – Foro (’80 Camara), Dâlbea, C. Selagea, C. Cristea – Zăgrean (’72 Gh. Grozav), Sg. Costea (’85 D. Găldeanu). Antrenor Aurel Şunda

FC Bihor: Lipitor – Letan, Ambruş, Muscă, Cosma – Săndulescu (’61 V. Florea) – Mihu, A. Achim (’75 Filip), Novak (’72 R. Ardelean), Ayza – Lukacs. Antrenor Gheorghe Silaghi

Cartonaşe galbene: Foro ’38, Poverlovici ’40, Bucurică ’89 / Săndulescu ‘9, Lipitor ’34, Novak ’40

Arbitri: Ionuţ Neagu – Ionuţ Borcan (ambii din Ploieşti), Cătălin Geambazu (Buşteni)

Observator FRF: Stan Prodan (Alexandria)