FC Bihor termina turul cu o victorie

33Comentarii
Fotbaliştii de la FC Bihor au câştigat cu 3-1, terminând turul campionatului pe locul IV.

FC Bihor a încheiat turul cu o victorie remarcabilă pe propriul teren în faţa unei echipe incomode, Gaz Metan CFR Craiova, la capătul unui joc spectaculos.

Debutul meciului a fost nefast pentru roş-albaştri, care s-au văzut conduşi încă din start. Sorian a şutat la poartă la prima fază a meciului, dar oaspeţii au deschis imediat scorul. Boroiban a expediat un şut violent, Fildan a reuşit să respingă, însă Trifu a fost atent şi a înscris pentru 0-1 (‘2). Orădenii au început astfel practic meciul de la 0-1, dar golul primit atât de repede nu i-a afectat prea mult. FC Bihor a reuşit să egaleze prin internaţionalul de juniori Mărkuş, care a expediat balonul în plasă, după o centrare de pe dreapta a lui Florean, scor 1-1 (’15). Craiovenii au ripostat imediat prin golgeterul lor, Boroiban, care a şutat foarte periculos la poarta lui Fildan. FC Bihor putea marca în minutul 22 prin Sorian, care a prins un şut de zile mari, dar balonul a trecut de puţin pe lângă vinclu. Acelaşi Mărkuş a izbutit „dubla” în minutul 24, aducându-şi echipa în avantaj la capătul unei frumoase faze de atac. Florean a tras puternic la poarta craiovenilor, Neagoe a respins până la Mărkuş, care a trimis-o în plasă.

Orădenii au cedat mijlocul terenului după pauză, preferând să acţioneze pe contraatac. Chiş putea mări avantajul gazdelor în minutul 54, dar Neage a reţinut balonul. Craiovenii au avut două bune ocazii în minutele 69, când Fildan a reţinut o lovitură cu capul a lui Trifu şi în minutul 72, când portarul orădean a avut o intervenţie splendidă, respingând balonul de la vinclu în urma unei lovituri de colţ. FC Bihor „şi-a arătat colţii” pe contraatac spre final, când M. Popa i-a pasat lui Mărkuş din situaţie favorabilă, irosind o bună ocazie. Scorul a devenit totuşi 3-1 în primul minut de prelungiri, când Cororian a înscris la vinclu, finalizând un frumos atac, în care apărarea oaspeţilor a fost făcută „şah mat”. JB – G.N.

Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”. Spectatori: circa 2.000

FC Bihor – Gaz Metan CFR Craiova 3-1 (2-1)

Au marcat: Mărkuş ’15 şi 24, Coroian ’90+1 / Trifu ‘2

FC Bihor: Fildan – Moraru, Muscă, Oltean, Lupu – Chiş (’62 Coroian), Sorian, Danci (’46 Deaconescu) – Florin Pop, Mărkuş, Florean (’75 M. Popa). Antrenor: Gheorghe Ghiţ

Gaz Metan CFR: Neagoe – Irimescu, Firoiu, Nicola, Buşu – Pătrană (’84 Nakamura), Mitroi (’74 C. Rădoi), Vigariu, Neacşa (’58 Niţă) – Boroiban, Trifu. Antrenor: Jerry Gane

Arbitri: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Mihai Marius Marica (Bistriţa), Ciprian Iovu (Botoşani). Rezervă: Claudiu Ştefănuţi (Năsăud). Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timişoara), Kanyaro Attila (Târgu Mureş)

15. Silvania Şimleu Silvaniei   10
16. Minerul Lupeni   0