FC CIP continuă marşul

Deva – Duminică seară, la Galaţi, FC CIP Deva a obţinut o nouă victorie în Liga I de Futsal, onorându-şi calitatea de lider în clasament.
Deşi campionii au jucat cu United, ultima clasată, victoria a fost obţinută destul de greu. Spunem acest lucru, întrucât la finalul partidei scorul a fost de 6-5 pentru deveni.

Trebuie să spunem însă că scorul a avut o evoluţie destul de curioasă. La un moment dat CIP conducea cu 4-0, aşa că nu s-a pus niciodată problema victoriei. La pauză, totuşi scorul a fost de 5-2 pentru oaspeţi.

În repriza a doua gazdele s-au apropiat la 5-4. A fost apoi 6-4, pentru ca la final scorul să fie cel menţionat mai sus.

„Se simte oarecum oboseala în rândul jucătorilor noştri. Mă refer în primul rând la cei şase care au participat recent cu echipa naţională la turneul din Slovacia” – ne-a declarat Paul Grecu, vicepreşedintele clubului.

Oricum, altul va fi regimul partidei de miercuri, de la Deva, când CIP va întâlni pe una dintre cele mai puternice echipe din campionat, Athletic Bucureşti.