FC CIP şi-a umilit adversara

5Comentarii
Campioana României, FC CIP Deva, a făcut instrucţie cu Athletic Bucureşti, una dintre revelaţiile campionatului, demonstrând că diferenţa care o separă de celelate echipe din Liga I e foarte mare. Echipa antrenată de Karoly Gaşpari şi-a năucit adversara, scor 8-1, în meciul restanţă din etapa a 7-a, disputat ieri la Deva, după ce a controlat autoritar jocul şi şi-a permis să facă spectacol în repriza secundă.

Plus de experienţă
FC CIP a arătat în debutul meciului că tratează cu seriozitate partida, atacând susţinut. După doar cinci minute, devenii conduceau cu 2-0 în urma unui penalty scos de Matei şi transformat de Gherman şi a unui gol reuşit de matei cu un şut din unghi.

Athletic a echilibrat cât de cât disputa, însă campionii, mai experimentaţi, au ştiut să negocieze perfect fiecare fază. FC CIP a făcut 3-0 prin Măgureanu care a finalizat după un un-doi cu Al-Ioani, iar bucureştenii au redus din diferenţă în urma unui contraatac.

Minute magice
FC CIP a început repriza secundă cu un joc prin care şi-a năucit adversarii şi în patru minute (24, 25, 26 şi 27) a marcat patru goluri consecutive unul mai frumos ca altul. Măgureanu şi Stăncuţa au punctat după pasele lui Al-Ioani, Molomfălean a punctat după torpila lui Gherman, iar Gherman după o intercepţie a lui Matei.

La 7-1 FC Cip a jucat pentru public, reuşind câteva faze de efect care au fost încununate de ultimul gol înscris de Stăncuţa cu o execuţie superbă (scăriţă peste portar). Devenii rămân astfel cu un parcurs perfect în campionat, cun 11 victorii din tot atâtea jocuri.

FC CIP – Athletic Bucureşti 8-1 (3-1)

Au marcat: Gherman (min. 3 din penalty şi min. 27), Matei (min. 5), Măgureanu (min. 11 şi 24), Molomfălean (min. 26), Stăncuţa (min. 38) / Bălan (16).

FC CIP: Iancu, Bejinariu – Molomfălean, Matei, Lupu, Gherman, Tomescu, Dobre, Al-Ioani, Stăncuţa, Şotârcă, Măgureanu. Antrenor – Karoly Gaşpari.
Athletic: Tache, Dincă – Mălăele, R. radu, I. Ionescu, Alecu, L. Marin, Bunea, Bălan, Răducanu, Anton, Ciobanu. Antrenor – Gabriel Măcelaru.