FC Sevilla si-a revenit

Sevilla, adversara Stelei din Cupa UEFA, da semne de revenire in prima liga spaniola. Sevilla a obtinut o victorie cu scorul de 3-1 in fata celor de la Atletico Madrid.

Sevilla a jucat in acest meci ca intr-o finala, daruindu-se total pe teren desi au jucat in zece oameni inca din minutul 36, cand Jose Luis Soler Marti a fost eliminat pentru un atac periculos.

Primul gol al partidei a fost inscris de Kanoute, in minutul 15. Acesta a primit o pasa ideala de la Daniel Alves si nu a ezitat sa-l execute pe Leo Franco, portarul lui Atletico. Tot brazilianul Daniel Alves a inscris in minutul 21 dupa o actiune frumoasa a lui Jesus Navas.

Cateva minute mai tarziu Sevilla era sa ridice scorul la 3-0, dupa un un-doi Alves-Fabiano, mingea ajungand la Puerta, dar internationalul spaniol “u21” a tras de putin pe langa.

In repriza a doua Atletico a presat mai mult dar tot Sevilla a inscris din nou, in minutul 73, prin acelasi Kanoute printr-o lovitura de cap.

In minutul 82, Pablo Ibanez a inscris golul de onoare pentru Atletico, dupa ce Palop a aparat penalty-ul executat de Fernando Torres.

Sevilla ocupa locul doi in Primera Division, la egalitate de puncte cu FC Barcelona.

Sevilla: Palop – Alves, Ocio, Escude, David – Navas (Hinkel), Marti, Renato, (Duda) – Fabiano (Poulsen), Kanoute.

Atletico Madrid: Leo Franco – Seitaridis, Perea, Pablo, Pernia – Maniche, Luccin (Jurado), Costinha (Gabi) – Mista (Galleti), Torres, Aguero