FCB II a câştigat duelul „sateliţilor”

La capătul unui joc spectaculos, FC Bihor II a câştigat cu 4-1 (3-0).

Istoria derby-ului bihorean dintre FC Bihor II şi CF Liberty II, două din codaşele Seriei a VI-a, s-a scris repede. După doar 17 minute de joc, orădenii au avut un avantaj liniştitor de 3-0. Seria deschis-o juniorul Floruţ, cu un gol spectaculos printr-un şut de la circa 30 de metri sub transversală. Bara l-a salvat pe Sultan în minutul 8, dar Sorin Ban s-a revanşat imediat şi l-a lobat pe portarul salontanilor (’12). Acelaşi Ban a reuşit dubla cu „un cap” peste Sultan (17), iar zarurile erau aruncate. În debutul reprizei a doua, Ardelean a pus cireaşa pe tort, marcând cu capul din centrul careului (48). La 4-0, gazdele au redus motoarele şi Liberty a trecut pe lângă gol în câteva rânduri. Iacob a redus din diferenţă dintr-un penalty (75), tot Iacob trimiţând în bară din 6 m (82), iar „torpila” lui Răzvan Solomon a nimerit transversala (87). În urma acestui rezultat, scor final 4-1, coroborat cu eşecurile echipelor Unirea Dej şi Inter Făgăraş, FC Bihor II mai are şanse să se salveze de la retrogradare.

Au evoluat echipele

FC Bihor II: Fildan – Teşan (’78 Huiduc), Letan, Pintea, Miheş – Ş. Pop, Balla (’68 Mândru), Cr. Butuc (’90 Bibarţ) – Floruţ, R. Ardelean (’70 L. Lobonţ), S. Ban. Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Liberty II: Sultan – Goina (’34 Hosu), Nistor, R. Solomon, S. Tegzeş – B. Olteanu (’41 Avramescu), Ngadrira (’50 Petrache), Teodorescu, Lupu (’62 Bârsan) – R. Iacob, Dochiţa. Antrenor: Gheorghe Ateşan.