FCB II, calificată la masa verde

SATU MARE/ SEBIS - Marţi au avut loc partidele din faza a doua a Cupei României la fotbal, fază a întrecerii la care au fost prezente două echipe bihorene, FC Bihor II şi CF Bihorul Beiuş.

. După ce a trecut în turul anterior de Izvorul Cociuba Mare la masa verde, FC Bihor II a trecut şi de Someşul Oar Satu Mare, în ambele cazuri echipele organizatoare neasigurând asistenţa medicală corespunzătoare acestei faze a întrecerii. Dacă la partida din primul tur, de la Cociuba Mare, a lipsit ambulanţa, la partida ce trebuia să se dispute la Satu Mare aceasta a fost prezentă, însă la partidă au fost doar un medic şi un asistent medical, în loc de doi medici cum prevede Regulamentul FRF. În aceste condiţii arbitrul zălăoan Paul Unimăţan, nu a dat drumul la joc, echipa antrenată de Dănuţ Baba câştigând la masa verde şi obţinând astfel calificarea în faza a treia a competiţiei.

Înfrângere clară

Cealaltă echipă bihoreană prezentă în competiţie, CF Bihorul Beiuş a evoluat la Sebiş, pe terenul formaţiei locale Naţional, proaspăt promovată în Liga a III-a. Fotbaliştii antrenaţi de Rudy Kovacs au avut o primă repriză de coşmar în care au fost depăşiţi la toate capitolele de jucătorii arădeni, care şi-au asigurat practic calificarea încă după prima repriză, încheiată cu un neverosimil 4-0 în favoarea gazdelor. Beiuşenii au încercat să revină după pauză, dar nu au reuşit decât golul de onoare, prin Carţiş, din lovitură de la 11 metri, în minutul 56. „Sunt foarte nemulţumit de evoluţia jucătorilor noştri. În prima repriză în care am încasat patru goluri în 25 de minute. După pauză ne-am mai revenit, am marcat un gol şi am mai avut câteva ocazii de a înscrie, dar diferenţa de pe tabela de marcaj era prea mare pentru a putea reveni în joc”, ne-a declarat Rudy Kovacs. Tehnicianul beiuşenilor a trimis în teren următoarea formulă de echipă: Bonta – Pocian, Tăut (’75 Junc), Şerb, Aenoaiei, Bogdan George, Matei (’46 Mangra), Boldor (’63 Balea), Trip, Carţiş (’66 Pantea), M. Rusu.
Următoarea fază a Cupei României va avea loc marţi, 26 august. La etapă vor participa cele 40 de echipe învingătoare din faza a doua. Formaţiile bihorene din eşalonul secund, FC Bihor şi CF Liberty Salonta, vor debuta în competiţie în faza a IV-a, programată a se desfăşura la data de 9 septembrie.