FCB se chinuie cu divizionarele D

ALESD – Căutările staff-ului tehnic continuă la FC Bihor, însă jucătorii care ar putea întări echipa în tentativa de a se salva de la retrogradare întârzie să apară. Echipa orădeană a învins greu Crişul Aleşd, scor 4-2 (1-1), victoria conturându-se pe final.

La fel s-a întâmplat şi în meciul amical de la Aleşd, unde au fost testaţi mai mulţi jucători. Că nu au lăsat o impresie prea bună o demonstrează şi evoluţia scorului. Orădenii au deschis scorul în minutul 29 printr-un şut senzaţional trimis de Iacob de la 30 de metri, sub transversală, bară-gol. Aleşdenii au echilibrat jocul şi au ratat două ocazii prin Iaz (’32 şi ’40), după care apărarea FC Bihor a cedat şi Madar jr. a reluat mingea cu capul în plasă de la opt metri (’43).

La pauză oaspeţii au schimbat toată echipa, dar gazdele au trecut în avantaj în minutul 51, printr-un penalty transformat de acelaşi Madar. Obosiţi, aleşdenii au cedat iniţiativa şi le-au permis orădenilor să întoarcă rezultatul cu trei goluri frumoase, reuşite de Vaţlavic (’70), Magda (’83) şi Lukacs (’88).

Criză de atacanţi

După al patrulea joc de verificare se pot trage unele concluzii. Dintre jucătorii testaţi, Pocean, Vaţlavic, Cobârzan, Karda, Macai şi C. Pop nu au demonstrat că sunt variante viabile în acest moment pentru FC Bihor, deoarece nu au fost în stare să se evidenţieze în jocuri împotriva unor echipe din ligile a III-a şi a IV-a. În schimb, s-au remarcat Magda şi Balea, jucători care ar putea face pregătirea centralizată de iarnă cu prima echipă.

Dar campania de achiziţii trebuie să conţină şi nume mai importante, în special în linia de atac, unde doar juniorul Lukacs este atacant de meserie, Miculescu, Lupaşcu, Voiculeţ şi V. Grigore fiind trecuţi pe lista de transferări.
Altfel marţi, de la ora 11, FC Bihor întâlneşte Luceafărul Oradea, pe Stadionul Municipal.

Au evoluat echipele:

Crişul: S. Pop – Jurcă, D. Lazăr, D. Coste, Cr. Oros II, Fogarasi, I. Ivan, Filip, L. Popa, Madar, Iaz. Antrenor: Mircea Madar. Au mai intrat: S. Ciursaş, I. Lazăr, C. Ivan şi Bodiuţ.

FC Bihor: Fildan – Mişuriak, Cr. Oros I, Pătraşcu, Şeroni – Pocean, Achim, Codoban – Balea, Cipău – R. Iacob. Din minutul 46 au intrat: Lazea – C. Pop, Karda (V. Indrieş), Muscă, Cobârzan (Macai) – Ember, Magda, Lupo, Vaţlavic – Lukacs, Mangra.