Federer castiga Australian Open

Elvetianul Roger Federer, principalul favorit al Openului australian de la Melbourne, l-a învins în finala pe jucatorul cipriot de tenis Marcos Baghdatis, în patru seturi, 5-7, 7-5, 6-0, 6-2, dupa 2 ore si 46 minute de joc.

Partida a avut o evolutie interesanta, cipriotul câstigând primul set si fiind aproape de a se impune si în a doilea. Crisparea de pe figura elvetianului a aratat ca acesta a trecut pe lânga un moment dificil în setul doi.

Experienta mai mare detinuta de Roger Federer, precum si epuizarea resurselor fizice ale lui Marcos Baghdatis, care a avut pe parcursul turneului meciuri dificile, au înclinat balanta victoriei catre principalul favorit al turneului.