Festival de goluri cu Sportul Studenţesc

ORADEA - Disputate ieri în devans pentru etapa a XII-a a Superligii, partidele dintre CSM Leonardo şi Sportul Studenţesc s-au încheiat cu scoruri astronomice, 35-3 şi 39-6, fără precedent în Superliga Naţională, cel puţin în perioada de după Revoluţie.

Poloiştii orădeni au oferit un veritabil recital, marcând practic de câte ori au dorit. Primele reprize ale celor două partide de ieri au consemnat scoruri incredibile pentru meciurile de polo, 12-0, respectiv 15-0. Gazdele au înscris într-un ritm infernal, marcând aproape două goluri pe minut! Orădenii şi-au luat rolul în serios, oaspeţii fiind realmente copleşiţi de neobişnuita demonstraţie de forţă a echipei noastre. Aflată în plină formă, după un sezon extrem de fast, CSM Leonardo şi-a spulberat adversara, administrându-i adevărate corecţii.

Chiar şi garnitura de rezervă a orădenilor, trimisă în apă în sferturile doi şi trei ale întâlnirilor, a păstrat un ritm ridicat de joc. Gazdele au avut parte de antrenamente cu public, partidele cu Sportul Studenţesc fiind utile pentru menţinerea tonusului echipei noastre în acest final de sezon. Golgeterii orădenilor au fost internaţionalii R. Georgescu şi Dunca, cu 16, respectiv 14 goluri marcate, cifre rar întâlnite în polo. Joi şi vineri, CSM Leonardo va susţine în devans partidele cu concitadina Crişul Dinamo, contând pentru etapa a XI-a a Superligii Naţionale.

Bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu”
CSM Leonardo – Sportul Studenţesc 35-3 (12-0, 6-0, 11-2, 6-1) şi 39-6 (15-0, 5-1, 10-1, 9-4)
CSM Leonardo: Barát, D. Creţu – portari; Dunca 9+5, Baidoc 3+5, Ungureanu 1+1, Zentai 4+5, Popoviciu 1+2, Tarnoveţchi 5+2, Ridzyk 1+1, A. Creţu 1+6, R. Georgescu 8+8, Kádár 0+2, Mălai 2+2
Sportul Studenţesc: Moraru, F. Dumitrache – portari; T. Dumitrache, Rădulescu 0+3, Ghiţă 1+0, C. Stan, Pop, Neacşu, A. Stan, Ardeleanu, Iordan 2+2, Stănescu 0+1, Monor
Arbitri: Ladislau Vekerdi, Remus Oros (ambii din Oradea)
Superiorităţi numerice: 5-2 şi 4-0.