“Festivalul vitezei” pe asfalt

DEVA – Viteza a fost vedeta Raliului Hunedoarei, a treia etapă a Campionatului de Raliuri al României, desfăşurată vineri şi sâmbătă, la Deva şi Hunedoara, iar piloţii care nu au reuşit să se “alieze” cu ea nu au obţinut rezultatele scontate.  Raliul Hunedoarei 23.04.2007 II Raliul Hunedoarei 23.04.2007 III Raliul Hunedoarei 23.04.2007 IV

Cele 10 probe speciale ale cursei, derulate într-un ritm halucinant, au solicitat la maximum maşinile şi îndemânarea piloţilor, dovadă că din cele 58 de echipaje înscrise în cursă numai 48 au reuşit să termine competiţia.

“Trânta cu viteza” s-a dovedit prea dură chiar şi pentru două dintre echipajele hunedorene din concurs, Mihai Leu / Flavius Câmpeanu şi Mihai Câmpeanu / David Mihăescu abandonând din cauza unor probleme tehnice, deşi erau cotaţi printre favoriţii la podium.

Competiţia a fost câştigată de Daniel Ungur / Petru Jucan, pe Subaru Impreza care au reuşit să îşi seteze perfect maşina şi au rulat fără greşeală. Onoarea piloţilor hunedoreni a fost salvată de echipajul Vali Banciu / Lucian Budai care a “alergat” ca la suta de metri, deşi nu dispune de o maşină foarte performantă, şi a ocupat locul secund la grupa H şi locul şase la general.

O evoluţie apreciabilă a avut şi cel mai nou echipaj hunedorean care şi-a făcut apariţia în CN Raliuri, Alin Iacomi / Erich Meteşan, care a ocupat locul I la debutanţi şi locul 21 la general.

Accident
Echipajul Adrian Răspopa / Sorin Colceriu, care pilota o maşină Renault S 1600 a suferit un accident pe proba specială numărul 7 Cinciş, după o ieşire violentă în decor, cei doi sportivi fiind transportaţi la spital. După primele analize, Adrian Răspopa a fost diagnosticat provizoriu cu deplasare de vertebre, fiind dus la spitalul din Târgu Mureş, pentru continuarea investigaţiilor. Copilotul Sorin Colceriu a părăsit spitalul din Hunedoara, medicii declarând, după analize minuţioase, că este în afara oricărui pericol.

Clasamente

Clasamentul general: 1. Ungur / Jucan; 2. Marişca / Itu; 3. Gârtofan / Berghea;
Clasament Grupa A: 1. Mitroi / Hard; 2. Tatu / Csegzy; 3. Enache / Păunescu.
Clasament Grupa H: 1. Mihalache / Soos; 2. Banciu / Budai; 3. Graef / Cibu.
În clasamentul general după trei etape al Campionatului de Raliuri al României, pe primul loc se află Bogdan Marişca (26 puncte), urmat de Daniel Ungur (21 p) şi de Marco Tempestini (18 p). Următoarea etapă a Campionatului de Raliuri al României este programată în perioada 11-12 mai, la Baia Mare.