Final cu tensiune şi dramatism

ORADEA – Baschetbaliştii orădeni au obţinut prima victorie din retur şi totodată din acest an, reuşind să se impună, după o partidă dramatică, în faţa echipei CSU Cuadripol Braşov, scor 85-84.

A fost un succes de moral pentru CSM Leonardo, într-un meci în care echipa a dat în primul rând dovadă de caracter. Orădenii au reuşit să se impună în faţa unei formaţii cu un lot net superior atât numeric, cât şi valoric.
Oaspeţii, care au nu mai puţin de cinci jucători străini în echipă, din care patru americani (Hattcher, Dayson, Ambres şi Buttler), au deschis scorul prin Buttler. Gazdele au replicat imediat, instalându-se apoi la conducere. Mai mult, CSM Leonardo a dominat copios primul sfert, câştigat cu scorul de 29-15. Orădenii au continuat să se afle la cârma partidei şi în cel de-al doilea sfert, intrând la pauză cu un avantaj consistent, scor 57-35.

Sfert III dezastruos

Din nefericire, pauza n-a fost un sfetnic bun pentru gazde. Orădenii au mai marcat un coş în debutul sfertului trei, scor 59-37, această diferenţă de 22 de puncte fiind cea mai mare înregistrată pe tabela de marcaj. CSU Cuadripol a înscris apoi nouă puncte consecutive, prin trei aruncări de la distanţă, reducând sensibil din handicap, scor 59-46. Al treilea sfert a fost de altfel dezastruos pentru gazde, care nu s-au regăsit deloc, pierzând aproape tot avantajul agonisit până la pauză. Rezultatul înaintea ultimului sfert 68-67, şi meciul era practic relansat. Cel de-al patrulea sfert a fost extrem de tensionat. Oaspeţii trec la conducere în minutul 31, scor 68-69, după care Trif este descalificat. Dar gazdele nu cedează. Speriaţi de perspectiva înfrângerii, după ce avuseseră meciul în mână, orădenii trec la o apărare agresivă şi reiau din nou conducerea, scoruri 73-71 (’34). Se merge apoi „cap la cap” până în ultimul minut, când Apostol transformă două arucări libere, aducându-şi echipa în avantaj, scor 85-84. Acesta avea de altfel să fie scorul final, în ciuda eforturilor depuse de oaspeţi, care n-au mai reuşit să marcheze în ultimele nouă secunde, în care s-au aflat în atac.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 600
CSM Leonardo Oradea – CSU Cuadripol Braşov 85-84 (29-15, 28-20, 11-32, 17-17)
CSM Leonardo: Morris 15 (2×3), Szijártó, Racoviţan, Trif 8 (1), Apostol 11, Djordjic 28 (3), Lázár, Hora, Bellucci 23 (2), Boitoş. Antrenori: Kósa Zoltán, Veres Attila
CSU Cuadripol: Hattcher 3(1), Paliciuc, Morariu 2, Dayson 19 (3), Gavrilă 8 (2), Marinkovic 8 (2), Ambres 26 (2), Popescu, Dănilă, Vlad, Flaundra, Buttler 18. Antrenori: Dan Calancea, Eugen Roşu
Arbitri: Gabriel Roceanu (Bucureşti) – Alexandru Olaru (Bucureşti), Marius Epure (Râmnicu Vâlcea), comisar FR Baschet fiind Eugen Poenaru (Bucureşti)
Descalificări: Trif ’32 / Ambres ’39, ambii pentru câte 5 greşeli personale.