Finala cupei Italiei, retur: Inter – AS Roma 2-1

ITALIA – AS Roma este noua câştigătoare a Cupei Italiei. În manşa secundă a finalei, pe “San Siro”, din Milano, AS Roma a pierdut la limită, scor 1-2, în faţa celor de la Inter, însă a cucerit cupa Italiei graţie rezultatului din partida tur, cînd a surclasat Inter, scor 6-2.

Interiştii au sperat într-o minune, iar debutul reprizei secunde a dat speranţe tifossilor nerr-azzuri. Crespo, în minutul 50, şi Cruz, cinci minute mai târziu au marcat pentru Inter, însă miracolul nu s-a realizat. Fundaşul Cordoba a tăiat elanul campionilor Italiei, după ce a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 70, lăsându-i în inferioritate numerică pe cei de la Inter.

Cu şapte minute înainte de finalul meciului, Perotta a închis partida, după ce a redus din handicap printr-o deviere, la un şut al lui Totti de la limita careului interist. În prelungiri Panucci a fost eliminat şi el, de la As Roma.
Cu scorul total de 7-4, Roma a câştigat trofeul, după o pauză de 16 ani. Chivu a jucat tot meciul şi a primit un cartonaş galben în minutul 74.

INTER MILANO – AS ROMA 2-1 (Crespo, min. 50, J. Cruz, min. 56/ Perotta, min. 83)