Foarte aproape de surpriză

PITESTI – Deşi plecau fără prea mari şanse la Piteşti, orădenii au făcut un joc foarte bun în deplasarea cu BCMUS Argeş, ratând de puţin victoria.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 87-86 (27-19, 26-21, 19-24, 15-22), după o dispută extrem de echilibrată. Din păcate, antrenorii Kósa Zoltán şi Veres Attila nu au putut conta pe serviciile a doi jucători de bază, Apostol şi Klimas, indisponibili. Cu toate acestea, Djordjic, Morris, Trif, Bellucci et comp au avut încredere în şansa lor. BCMUS Argeş a câştigat primele două sferturi, conducând la pauză cu 53-40. CSM Leonardo a recuperat din handicap în sfertul trei, reuşind apoi să egaleze în cel de-al patrulea, scor 74-74, şi chiar să preia de două ori conducerea. S-a mers apoi „cap la cap” până spre final. În ultimele secunde, la 87-86, orădenii au avut un ultim atac, dar n-au reuşit din păcate să înscrie, Bellucci fiind blocat sub panou.