Furati în propriul lor bazin

Ultimele doua etape din cadrul primului turneu finalal Superligii de polo au consemnat o victorie clara pentru CSM Oradea, în meciul cu Dinamo, scor 8-5, respectiv o înfrângere, scor 3-5, cu Steaua.

Oradenii au abordat cu multa determinare partida cu Dinamo. Meciul a fost echilibrat doar în prima repriza, încheiata la egalitate, 2-2, dupa care gazdele s-au desprins categoric în urmatoarele doua „sferturi”. CSM avea un avantaj net înaintea ultimei reprize, scor 7-3, dinamovistii reducând apoi din handicap, scor final 8-5. Elevii antrenorului Cornel Gordan au jucat foarte bine în aceasta partida, victoria lor fiind incontestabila. Ei s-au aflat în zi buna de sut, înscriind mai multe goluri de la distanta.

Arbitraj ostil

Meciul cu Steaua s-a disputat sub amprenta prestatiei sub orice critica a arbitrului aradean Brosovszki Attila, care a viciat în mod evident rezultatul partidei, în favoarea bucurestenilor. Steaua a început mai bine, câstigând prima repriza cu 2-1.

Oradenii au revenit în cel de-al doilea „sfert”, când au egalat prin Ramiro Georgescu. La pauza, rezultatul era egal, 2-2, si orice era înca posibil. Stelistii au trecut din nou în avantaj în repriza a treia, scor 3-2, dupa care a urmat „recitalul” lui Brosovszki, care a trecut cu vederea doua faulturi clare asupra lui Ramiro Georgescu, cel putin unul dintre ele necesitând acordarea unei lovituri de la 5 metri. Erorile au fost evidente, fiind consemnate si în foaia oficiala de catre observatorul FR Polo, Badea Bajenaru.

Au înaintat memoriu

Frustrata de reaua-credinta a arbitrului, echipa oradeana a primit înca un gol, scorul devenind 4-2. În ultima repriza, gazdele au mai fost dezavantajate înca o data, de catre arbitrul Adrian Vamos, care n-a observat un fault comis asupra oradeanului Andrei Cretu, faza finalizându-se cu golul lui B. Matei, scor 5-2. În continuare arbitrii au încercat sa „dreaga busuiocul”, acordând unele decizii în compensatie în favoarea gazdelor.

CSM n-a mai reusit însa sa înscrie decât o singura data, prin Ramiro Georgescu, scor final 5-3. Conducerea CSM Oradea a decis sa înainteze un memoriu împotriva arbitrului Brosovszki Attila, a carui rea-credinta a fost dincolo de orice dubiu.