GALA SPORTULUI BIHOREAN

5Comentarii
GALA SPORTULUI BIHOREAN
Laureaţii Direcţiei Judeţene de Sport şi Tineret Bihor pe anul 2010:

PROBE OLIMPICE INDIVIDUAL
1. Dan Fâşie – judo – (CSM Oradea, antrenori Emil Morar şi Alexandru Lungu)
2. Marian Halas – judo (CSM Oradea, antrenori Emil Morar şi Alexandru Lungu) – locul VII la Cupa Mondială (Cehia), locul I Cupa Europeană (Slovacia), locul III Campionatul Europen cu echipa (Austria), vicecampion balcanic (Trebinje), campion naţional (Arad), locul III la CN ne-waza (Drobeta Turnu Severin).
3. Larisa Florian – judo – (LPS Bihorul, antrenori Aurelian Fleisz şi Alexandru Goncearenco) – locul V Campionatul Mondial I 20 (Maroc), locul V la Campionatul European U 17 (Cehia), locul I la Campionatul Balcanic U 20 (Serbia), locul I la Campionatul Balcanic U 17 (Serbia), locul I la Campionatul Naţional U 20 şi locul I la CN U 17.

ALŢI SPORTIVI LAUREAŢI:

Ioana Matei – judo – (CSM Liberty, antrenori Emil Morar şi Alexandru Lungu) – locul V la CE tineret (Sarajevo), locul V la Cupa Europei seniori (Boras), locul I la Balcaniada seniori (Trebinje), locul II la CN tineret (Oradea), locul III la CN seniori (Arad).
Francesca Pop – tir – (CSU Oradea, antrenor Vasile Leţ) – locul I la CN individual junioare, locul I la CN tir sportiv junioare, locul I la CN pistol precizie junioare, locul I la CN pistol viteză junioare (Bucureşti).
Cornelia Deiac – atletism – (CSM-CSU Oradea, antrenor Virgil Preda) – locul I la CN tineret, locul II la CN de senioare (Bucureşti).
Szoke Laszlo – judo – (CSM Liberty, antrenor Emil Morar şi Alexandru Lungu) – locul I la Balcaniada seniori (Trebinje), locul I la CN de seniori (Arad)
Bianca Lazăr Fazekaş – atletism – (CS Crişul-CS Dinamo, antrenoare Livia Mehes) – locul VI la Jocurile Olimpice tineret, ciocan, locul I la CN juniori I sală, ciocan, locul I la CN juniori II sală, ciocan, locul I la CN junioare I aer liber, ciocan, locul II la CN juniori II, disc, locul III la CN de seniori, ciocan, locul III la CN de tineret, ciocan.
Andrada Anton – gimnastică ritmică – (CSU Oradea, antrenoare Anca Sabău) – locul II la CN de senioare, cerc, panglică, locul III la CN individual compus, locul III la CN de seniori, coardă, minge (Bistriţa).
Adrian Pop – atletism – (CSM-Crişul Oradea, antrenoare Livia Mehes) – locul I la CN tineret sală, ciocan, locul I la CN tineret aer liber, ciocan, locul II la CN seniori sală, ciocan, locul III CN seniori aer liber, ciocan.
Costel Dănculea – judo – (CSM Liberty, antrenori Emil Morar şi Alexandru Lungu) – locul III la Campionatul European seniori cu echipa (Viena), campion naţional de seniori (Arad).

PROBE OLIMPICE JOCURI SPORTIVE
1. Echipa de polo CSM Digi Oradea (antrenor Cornel Gordan) – campioană naţională de seniori 2009/2010
2. Echipa de polo CS Crişul Oradea (antrenor Ciprian Cîmpianu) – campioană naţională de juniori I
Sportivi: Marius Ţic, Andrei Pânzariu, Juhasz Gergo, Ştefan Dolha, Tiberiu Dolha, Sergiu Olcean, Rareş Ţifrea, Eric Lenghel, Horia Popa, Sarkozi Gergo, Adrian Pop, Freundlich Adam şi Bogdan Cîmpianu.
3. Echipa de baschet LPS Bihorul (antrenor Alin Cureş) – vicecampioană naţională juniori I, campioană naţională în Cupa Liceelor
Sportivi: Cătălin Horga, Cristian Cheregi, Andrei Laviniu, Paul Pasula, Horia Roşu, Tecsi Levente, Raul Pop, Sabin Gherdan, Alex Pop, Krauss Andreas, Radu Tebieş şi Andrei Ciordaş.

PROBE NEOLIMPICE INDIVIDUAL

1. Iulian Surlă şi Aurelian Fleisz – pereche kata – (CSM Oradea, antrenor Alexandru Chirilă)
2. Raul Mircea Tudorică – karate tradiţional – (CS UAMT-U Agora, antrenor Pavel Vancea) – locul I la Campionatul Mondial de enbu (Serbia), locul II la Campionatul European kata şi kumite (Cipru), locul I şi locul II la CN de fudokan (Iaşi)
3. Melania Câmpan (fostă Mîndru) – karate tradiţional – (CS UAMT-U Agora, antrenor Pavel Vancea) – locul I la CM de fukugo (Serbia), locul III la CN de kata echipe (Bucureşti).

ALŢI SPORTIVI PREMIAŢI:

Viviana Chirilă – karate kyokushin – (CS Gym, antrenor Harris Wallmen) – locul III la CE U22 categoria A (Lituania), locul III la CE kumite seniori, locul VIII la CE kata seniori (Spania), locul I la CN kata seniori, locul I la CN kumite seniori (Deva), locul I la CN kumite seniori (Arad).
Marius Ilaş – karate kyokushin (CS Gym, antrenor Harris Wallmen) – locul I la CE kumite seniori (Spania).
Alexandru Sorean – fotbal tenis – (Tengo Salonta, antrenor Vasile Sorean) – locul I la CM în proba de simplu şi triplu (Istanbul).
Mirel Matei – karate tradiţional – (UAMT-U Agora, antrenor Pavel Vancea) – locul I la CM kata individual, locul III la CM enbu tineret (Serbia), locul II la CN de fudokan (Iaşi).
Ana Guler – taekwondo – (CS King Do, antrenor Tulkos Romeo) – locul VI la CE spargeri forţă senioare individual, locul III la CE spargeri forţă echipe, locul IV la CE tehnici speciale (Suedia), locul I la CN spargeri forţă senioare individual, locul II la CN luptă, locul III la CN tull (Sibiu)
Sabin Tatu – taekwondo – (CS West Team, antrenoare Ruszkai Hajnalka) – locul II la CE juniori luptă, locul IV la CE juniori spargere gorţă, locul IV la CE juniori tehnici speciale (Suedia), locul I la CN luptă, locul I la CN tehnici speciale, locul I la CN spargeri forţă.
Arnold Gale – karate modern – (CS Crişul, antrenoare Mezei Tunde) – locul V la CM shotokan seniori (Istanbul), locul I la CN shotokan tineret (Botoşani), locul I la CN tineret interstil (Bucureşti), locul III la CN shotokan seniori (Oradea).
Ioan Creţ şi Paul Creţ – fotbal tenis – (CS Crişul, antrenor Gheorghe Grădinaru) – locul I la Campionatul Mondial de juniori la dublu, locul I la CN de juniori.

T.B.



5Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !

versiunea HTML a comentariilor