Galop de sănătate pentru CSM

ORADEA – Handbaliştii orădeni au învins cu scorul de 34-15 echipa Unio Satu Mare.

Prologul etapei a IV-a din returul secund al Diviziei A de handbal masculin, Seria C, a programat un meci facil pentru CSM Oradea, care a primit pe teren propriu vizita „lanternei roşii” a clasamentului, Unio Satu Mare. Conform aşteptărilor, orădenii au obţinut o victorie categorică, cu scorul de 34-15 (19-6). În ciuda acestui scor, gazdele nu s-au întrebuinţat prea mult, folosind o mare parte din timpul de joc o garnitură formată din jucători de rezervă.

Meci fără istoric

Partida a fost echilibrată doar în primul minut, când scorul a fost 1-1. Orădenii au marcat apoi nu mai puţin de unsprezece goluri consecutive, scorul devenind 12-1. Meciul nu a avut de fapt istoric, fiind la discreţia echipei gazdă, care a înscris atunci când a vrut. Diferenţa în favoarea gazdelor s-a menţinut la peste zece goluri – 13-2, 15-4, 17-5. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 19-6, echipa oaspete fiind evident mult inferioară valoric. Sătmărenii n-au reuşit, de altfel, să pună nici un fel de probleme, chiar dacă gazdele nu s-au omorât prea mult cu firea în faza de apărare, fiind preocupate doar să înscrie cât mai multe goluri.

Revenirea lui Iştoc

În repriza secundă, antrenorul gazdelor, Adrian Rus, a retras titularii din teren, dar aspectul jocului nu s-a schimbat. Handbaliştii orădeni au continuat să domine, chiar dacă ritmul meciului a fost ceva mai scăzut. Un fapt pozitiv îl constituie revenirea în activitate a jucătorului orădean Valentin Iştoc, refăcut după fractura de claviculă suferită în perioada de pregătire din iarnă. Iştoc a arătat o bună poftă de joc, fiind golgeterul orădenilor, cu şase goluri marcate. Partida s-a încheiat cu scorul de 34-15.
Celelalte meciuri ale etapei au loc astăzi, după programul: CSM Sebeş – HC Odorhei, HC Minaur II – Naţional Sighişoara, Potaissa Turda – Nitramonia Făgăraş.

Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 200

CSM Oradea – Unio Satu Mare 34-15 (19-6)
CSM Oradea: Leu, Borodi – portari; Iştoc 6, Câtu 4 (2 din 7 m), Halmagyi 4, Telehuz 4, Mateaş 3, Nedelcu 3, Munea 2, Simeria 2, Albu 2, Steriu 2, Alexandru 1, Oşvat 1. Antrenor: Adrian Rus

Unio: Merlă, Estinca, Chivu – portari; Schwarczkopf 3, Rus 2, Mateiaş 2, Boruczi 2, Dan 2, Ardelean 2, Lăzăreanu 1, Istroan 1, Kibedi, Ianoş, Brânda. Antrenor: Nicolae Istrate
Arbitri: Florin Horincar, Dan Pavel (Zalău)
Lovituri de la 7 m: 4-0. Transformate: 2-0
Eliminări de 2′: 5-2