Gasquet, regele tie-breakului

Francezul Richard Gasquet s-a calificat in semifinalele de la Wimbledon, dupa ce a trecut de Andy Roddick, desi acesta conducea la un moment dat cu 2-0 la seturi. Gasquet a castigat meciul scor 4-6, 4-6, 7-6, 7-6, 8.6.

In primul set, Roddick a pus mereu o presiune imensa pe umerii lui Gasquet, francezu-l castigandu-si mai mereu serviciul dupa ce apara cateva mingi de break ale americanului. In schimb, americanul isi castiga fara mari probleme serviciul, el fiind recunoscut pentru puterea executiilor. Game-ul cu numarul noua al primului set i-a fost fatal lui Gasquet. Dupa patru mingi de break ratate, Andy Roddick a reusit primul break al partidei, iar apoi a servit si a castigat setul cu 6-4.

Setul secund a avut o desfasurare extrem de asemanatoare cu cea din primul set, numai ca breakul ce i-a departajat pe cei doi tenismeni a venit mai rapid, in game-ul cu numarul cinci, americanul preluand conducerea pentru prima data in set. Andy Roddick a incheiat setul en-fanfare, cu un game alb si devenea din ce in ce mai aproape de semifinale.

Al treilea set parea a fi tot la discretia americanului, acesta debutand cu un break. Insa in game-ul cu numarul opt, cand scorul era 4-3 in favoarea americanului, Gasquet a reusit break-ul si a reintrat in set si in meci. Meciul a ajuns in tiebreak, unde Richard Gasquet s-a impus cu 7-2. In setul cu numarul patru, nimeni nu a vrut sa riste nimic, ambii sportivi preferand sa-si castige serviciul, iar consecinta a venit imediat, setul ajungand din nou la tiebreak, unde Roddick a fost desfiintat din nou de favoritul numarul 12 cu 7-3.

Setul decisiv a fost identic cu setul cu numarul patru si s-a finalizat ca si ultimele doua seturi – la tie-break. Super Tie-Break-ul a fost castigat de Gasquet cu 8-6, iar acesta s-a calificat in semifinale, unde il va intalni pe ibericul Rafael Nadal, care a trecut de cehul Tomas Berdych, scor 7-6, 6-4, 6-2.