Gazdele au contat doar în sfertul trei

ORADEA – CSM Universitatea nu a reuşit să le ofere puţinilor spectatori prezenţi ieri seară la Arena „Antonio Alexe” o victorie în primul său meci de pe teren propriu din Liga Europei Centrale.  Video Video

Valosun Brno s-a dovedit a fi o formaţie net superioară, care a făcut legea pe teren, cu toate eforturile gazdelor. Meciul s-a încheiat cu scorul de 70-91 (15-28, 20-29, 21-13, 14-21).

Debutul partidei a fost echilibrat, dar jucătoarele cehe au dominat clar finalul primului sfert, desprinzându-se pe tabelă, scor 15-28. Aspectul meciului nu s-a schimbat nici în sfertul secund, oaspetele având în continuare iniţiativa, pe fondul unui joc precis. Valosun conducea la pauză cu 57-36. Impulsionate la pauză, elevele antrenoarei Adriana Niculescu au încercat imposibilul în sfertul al treilea. Jocul mult mai atent şi mai agresiv în apărare, precum şi inspiraţia din atac, au dus la reducerea diferenţei. CSM Universitatea s-a apropiat la zece puncte, scor 49-59 (’25), dar n-a reuşit mai mult. Oaspetele au redobândit iniţiativa în sfertul patru, câştigând finalmente la o diferenţă confortabilă. Lipsa de experienţă a gazdelor, debutante într-o competiţie europeană, a fost decisivă.

Au jucat echipele:

CSM U: Gavra 1, Tămăşdan 9 (1×3), Nagy, Ulica, Meszaros 8, Hughes 18 (3), Sabău 2, Stoiedin 1, Muller 12, Ordean 4, Jones 15 (1), Ţigan. Antrenoare: Adriana Niculescu

Valosun: Zrustova 7, Giacintova, Belanska 5 (1), Kysilkova 8 (2), Zatloukalova, Louden 14, Svobodova 13 (1), Mrhalokva 17 (1), Miller 27. Antrenor: Zdenek Humel

Arbitri: Alin Faur (Timişoara), Alin Roşu (Oradea)