Gazdele, succes confortabil

REŞIŢA – Studentele reşiţene au întâlnit, joi de la ora 14.00., în Sala Sporturilor din „Moroasa“, echipa situată pe ultimul loc în clasamentul Diviziei A de Handbal feminin, Seria Vest. A fost o partidă pe care elevele antrenorului Cristian Busuioc nu aveau cum să nu o câştige.

Între cele două formaţii existând o diferenţă de valoare vizibilă, chiar şi pentru cineva care nu este specialist în handbal. Încă de la începutul partidei, echipa gazdă a luat avans pe tabela de marcaj. După primele zece minute ale meciului, tabela arăta 9-1, pentru ca în minutul 19, diferenţa să fie de nouă goluri (14-5).

De departe, cea mai bună jucătoare de pe teren s-a dovedit a fi Vasilica Buzner, care a marcat zece goluri, urmată de Claudia Rupa cu nouă goluri, dar nici colegele lor nu au fost mai prejos, fiecare din echipă aducându-şi aportul la această victorie. Pe finalul primei reprize, între minutele 19 şi 26, oaspetele au reuşit să marcheze de patru ori fără să primească nici un gol, scorul la pauză fiind 17-12.

Cele mai multe goluri însă s-au marcat în repriza secundă. De reţinut că cea mai mare diferenţă pe tabelă s-a înregistrat în minutul 47, aceasta fiind de zece goluri (29-19). Până în finalul partidei, medieşencele au revenit spectaculos, reducând din diferenţa de pe tabela de marcaj, care s-a închis la scorul de 35-27, în favoarea echipei Universitatea Reşiţa.

Etapa viitoare, a XV-a, prima a turului doi, duminică, 14 ianuarie 2007: Universitatea Reşiţa – H.C.M. II Baia Mare, L.P.S. Slatina – Viitorul Mediaş, C.S.M. Sibiu – H.C. Milotrans Drobeta Tr. Severin. Echipa DWAR Craiova va sta.