Getafe se califica in sferturi, Anderlecht victorie de palmares

Getafe s-a calificat fara probleme in sferturile Cupei Uefa, chiar la prima participare europeana a acestei formatii. Benfica n-a pus probleme nici in retur si a parasit competitia in optimi, la fel ca in sezonul trecut.

La adapostul victoriei din tur, Michael Laudrup a preferat sa joace pe contraatac si sa astepte greseala adversarului. Punct ochit, punct lovit! Benfica a inceput bine meciul, insa s-a stins dupa primul sfert de ora. Makukula a avut golul in bocanc, insa atacantul oaspetilor a ratat deschiderea scorului in minutul 7. Pana la finalul primei reprize, Benfica s-a zbatut in zadar sa puna in pericol poarta lui Pato, iar pe contraatac Getafe a profitat de apararea visatoare a oaspetilor si a ratat doua situatii bune de gol, Gavilan fiind cel mai bun om al gazdelor.
In repriza secunda, Benfica nici n-a mai contat! Getafe a controlat tactic meciul si putea deschide scorul in mai multe randuri. Cosmin Contra a avut o evolutie foarte buna (a jucat 90 de minute) si a aparut chiar si in ofensiva la o faza superba facuta de Getafe, insa sutul sau spre poarta a fost blocat de un fundas al oaspetilor. Inevitabilul s-a produs in minutul 77, cand Albin a marcat un gol superb. Mijlocasul lui Getafe l-a depasit cu usurinta pe Katsouranis si l-a lobat pe portarul Quim, care n-a mai avut replica. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, iar Getafe se califica fara probleme in sferturile competitiei.

Sepsi a intrat in minutul 74 la Benfica si a incercat sa invioreze jocul portughezilor, insa nici romanul nu a reusit mare lucru, fiind bine blocat.

Au evoluat echipele:

Getafe: Pato – Contra, Tena, Licht, Cotelo (Cortes) – Celestini, Casquero, Gavilan (Fuertes), Albin – Kepa (Signorino), De La Red. Antrenor: Michael Laudrup.

Benfica: Quim – Nelson, Edcarlos (Sepsi), Petit, Leo – Katsouranis, Rui Costa – Pereira (Di Maria), Rodriguez, Nuno Gomes (Mantorras) – Makukula. Antrenor: Fernando Albino.

Anderlecht, victorie de palmares la Munchen!

Anderlecht a castigat returul cu Bayern, scor 2-1, insa calificarea era jucata din tur, cand Bayern a invins categoric, scor 5-0. Ambele echipe au folosit mai multi jucatori care sunt de obicei rezerve, insa pe teren s-au aflat si “nume grele” ca Podolski, Klose sau Ribery.

Bayern a deschis scorul prin brazilianul Lucio in minutul 9, insa Anderlecht a revenit si a castigat aceasta mansa, prin reusitele lui Serhat (minutul 20) si Yakovenko (minutul 35).