Greşelile defensive i-au costat

Partida desfăşurată pe terenul sintetic din Salonta a avut două reprize diferite. În prima parte orădenii au avut iniţiativa şi nu au fost cu nimic mai prejos decât adversara din Liga 2, însă lucrurile au basculat după pauză şi Arieşul a reuşit să se impună cu 3-2.

Turdenii au deschis scorul în minutul 15 prin Şaim, după care Luceafărul a întors scorul. După un corner executat de Andor, atacantul Popescu a egalat printr-o lovitură de cap (19). Trei minute mai târziu, Paina a fost faultat în careu şi tot el a fructificat lovitura de pedeapsă acordată. După pauză, jocul orădenilor a scăzut ca intensitate şi le-a permis turdenilor să revină. Vanca ’70 şi Timar ’82 au marcat pentru succesul Arieşului cu 3-2. „Per ansamblu sunt mulţumit de exprimarea echipei. Am făcut un joc mai bun decât precedentul pe faza ofensivă, dar cu greşeli individuale mari în defensivă. O bună parte din meci am condus, dar am pierdut pe final, cu toate că la scorul de 2-1 Lupaşcu şi Ţîrlea au irosit ocazii mari din poziţie singuri cu portarul. Din nou am luat goluri în urma unor mingi aruncate la bătaie sau în urma unor faze fixe la care fundaşii au pierdut duelurile aeriene. Din punct de vedere al construcţiei jocului am făcut un pas înainte. Important este că erorile survenite pe fond de oboseală sau lipsă de concentrare în urma programului de pregătire din ultima perioadă pot fi remediate”, spune antrenorul Dacian Nastai.

Şase ex-bihoreni

„A fost un meci bun de pregătire în faţa unei echipe bune cu mulţi jucători care au trecut prin liga a doua”, a spus la final antrenorul Florin Fabian.

De remarcat că din lotul Arieşului fac parte jucători care în trecut au evoluat pentru echipe bihorene precum Pocian, Tegzeş, Lupuţ, Vanca şi Ţîrca, prezenţi pe teren, în timp ce C. Bucur nu a fost folosit în partida de ieri.

Antrenorul Dacian Nastai a început jocul în formula Goia – Letan, Indrieş, Tăut, D. Muntean – Fl. Neaga, Svarczkopf, Ov. Ghilea, Cr. Andor – Paina, Popescu. În repriza a doua au mai intrat Bonta – Magda, Cura, Ianc, Ember, Ţîrlea, Lupaşcu, Codoban şi Plinio.

De partea cealaltă, Florin Fabian a mizat pe Moldovan – Cr. Pop, Bier, Pocian, Tegzeş – Lupuţ – Lăcovişte, Vanca, Tilincă – Hadăr, Şaim. Pe parcursul părţii a doua au mai intrat Pampea – Barbuloviciu, Timar, Ţîrca, Văsîie, Sg. Costea şi Cosma.

Duminică, în al treilea meci de pregătire, Luceafărul va întâlni colega de serie AS Recaş.