„Grigoraş şi-a bătut joc de noi”

RAMNICUL VALCEA - Baschetbaliştii orădeni au pierdut partida a treia din cadrul primei faze a turneului play-out, după un meci în care au fost dezavantajaţi de prestaţia arbitrului principal al întâlnirii, Laurenţiu Grigoraş.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 96-90 (23-20, 20-12, 24-31, 29-27). Antrenorul secund al echipei CSM Leonardo, Veres Attila, s-a declarat revoltat de deciziile arbitrului buzoian Laurenţiu Grigoraş. „Noi ne-am pregătit pentru a câştiga acest meci, iar băieţii erau decişi să lupte pentru un rezultat bun. Din păcate, nu am reuşit însă să facem un meci foarte bun, iar gazdele s-au impus. Nu pot să spun că am pierdut doar din cauza arbitrajului, dar un lucru este cert, Laurenţiu Grigoraş şi-a bătut joc de noi pe tot parcursul întâlnirii. A judecat în favoarea vâlcenilor toate fazele discutabile, spunându-ne în repetate rânduri «ce vreţi, ei joacă acasă»”, ne-a declarat tehnicianul orădean.
Fără antrenori în sală
BC Râmnicu Vâlcea a câştigat primele două sferturi, conducând la pauză cu 43-32. CSM Leonardo a revenit însă în sfertul trei, reducând din diferenţă şi ameninţând avantajul gazdelor. „La începutul sfertului trei, eu şi Zoli Kósa (antrenorul principal, n.r.) am fost eliminaţi din sală de acelaşi arbitru, Grigoraş. El a dictat o decizie hilară de trei secunde împotriva noastră, la o fază în care mingea nici măcar nu era acolo. L-am întrebat de ce a fluierat această decizie, la care el a ameninţat că ne scoate din sală. Nu avea niciun motiv să facă acest lucru, pentru că noi nu am înjurat, nu l-am jignit în niciun fel, pur şi simplu l-am rugat să-şi justifice decizia. Gazdele au beneficiat în acest mod de două faulturi tehnice şi s-au distanţat din nou pe tabelă”, a afirmat Veres Attila.
Trei descalificaţi
CSM Leonardo a jucat astfel aproape două sferturi fără antrenori pe bancă şi nici măcar în sală, un lucru mai rar întâlnit la meciurile de baschet! Nu doar Kósa şi Veres au fost însă descalificaţi. Echipa orădeană l-a pierdut încă din sfertul trei pe Djordjic, iar la începutul sfertului patru pe Trif şi Apostol, împotriva cărora s-au dictat foarte rapid câte cinci greşeli personale. Orădenii au rămas astfel în ultimul sfert fără niciun pivot, greul luptei sub panou fiind preluat de neexperimentatul Lázár. BC Râmnicu Vâlcea a câştigat în cele din urmă cu 96-90, după un meci „cu cântec”. Marcatorii orădenilor au fost: Bellucci 28, Djordjic 19, Trif 15, Morris 12, Apostol 11, Lázár 4, Boitoş 1.