Hagi, Popescu şi Chivu, din nou coechipieri

PORTUGALIA – În meciul caritabil organizat de Figo, la Lisabona, doar Chivu a început ca titular în selecţionata mondială. Nu a avut prea multă treabă asta şi pentru că adversarii săi aveau o medie de vârstă ceva cam ridicată.

Mai mult scorul putea lua proporţii serioase în favoarea selecţionatei mondiale, însă Chivu i-a ajutat puţin pe bătrâneii lui Figo şi i-a permis lui Linz să marcheze de două ori.
Hagi a intrat şi el în minutul 31 şi a fost la un pas de a marca după o pasă a lui Zidane. Remarcatul reprizei a fost însă arbitrul Markus Merk. Germanul nu a ezitat deloc să intre în combinaţii cu jucătorii echipei lui Figo.
La pauză, scorul a fost 3-2 pentru selecţionata mondială, după ce Ibrahimovici a marcat printre picioarele lui Toldo. În repriza secundă Figo s-a transferat la selecţionata lumii şi a fost coechipier cu Hagi şi Popescu.
În aplauzele unui stadion întreg, Hagi a fost înlocuit în minutul 61, iar echipa lui Figo a câştigat cu 5 la 4, un meci în care o parte dintre cei mai mari fotbalişti din lume au oferit un spectacol total.