“Hai pe ei, ca-i echipa de doi lei”

Poli Timisoara a pierdut marti seara pe terenul Sportului cu 3-1, dupa un meci dominat cap-coada de studenti si in care elevii lui Hagi nu au avut nici o faza de gol. Sportul a beneficiat de doua lovituri de la 11 metri, Poli de una.

Fanii Sportului si-au incurajat echipa cu lozinci care au atins calitatea jocului prestat de Poli, din pacate adevarate in ultima vreme…

Dupa remiza din etapa precedenta (2-2, cu CFR Cluj), ‘Regele’ i-a trimis pe Alin Stoica si Caramarin la echipa a doua, fara sa ofere explicatii pentru aceste decizii, invocand ‘probleme de vestiar’.

A continuat ‘curatenia’ cu Olah, Canu si Gigel Coman. In plus, Marian Iancu, patronul echipei, e in arestul IGP. Toate acestea, cumulate,  si-au pus amprenta asupra jocului banatenilor in ‘Regie’.

Poli a parut ca o echipa franta in doua. Cei 7.000 de admiratori ai ‘studentilor’, care au luat cu asalt stadionul, au jubilat, scandand minute in sir: ‘Sportul, hai pe ei, ca-i echipa de doi lei!’.

Sportul a avut ocazii mari de a marca in prima ora de joc, dintre care doua clare ale lui Mazilu, insa scorul a ramas nemodificat pana in minutul 60.

Cand ceasul arata o ora trecuta din meci, un contraatac al Sportului s-a finalizat cu o centrare perfecta pentru Nae, demarcat la bara. Nae a lovit mingea cu sete, cu capul, trimitand in poarta goala, in ciuda efortului disperat al lui Popa de a para.

Sportul si-a dublat avantajul dupa un penalty primit usor si transformat de Varga.

La nici patru minute dupa primul penalty, Sportul a mai primit unul, de data aceasta in urma unui fault clar al portarului Popa. A transformat fara probleme Mazilu, care dupa gol si-a scos tricoul si a lasat sa se vada o dedicatie: Pentru Max”.

Poli a marcat golul de onoare in minutul 85, prin Balace, din lovitura de la 11 metri. Patriche a faultat in careu si a fost eliminat.