Handbaliştii „au murit şi au înviat”

Condamnati sa învinga în meciul cu Politehnica, handbalistii oradeni au facut o partida slaba, reusind sa-si asigure victoria în ultimele minute, în finalul unui meci de nerecomandat cardiacilor.  CSM Oradea-CSM Poli Iasi 33-31 14.05.2006 I video

Gazdele au început „cu stângul” partida, vazându-se conduse în primele zece minute pe tabela de marcaj, scoruri 1-3 (‘6), 3-4 (’10). Oradenii au trecut apoi la conducere, dar nu s-au putut desprinde decisiv, pe fondul unui joc precipitat si lipsit de luciditate. CSM Leonardo a condus cu 16-15 la pauza, dupa o repriza în care a ratat nepermis de mult.

Cadere nepermisa

Gazdele s-au desprins la patru goluri în debutul reprizei secunde, scoruri 20-16 (’33), 21-17 (’35), si se parea ca vor transa fara probleme disputa în favoarea lor. Din pacate, oaspetii s-au mobilizat si au preluat initiativa, reusind sa egaleze si sa treaca în avantaj, scoruri 22-22 (’39), 23-24 (’44). Oradenii au înregistrat apoi o cadere inexplicabila, permitându-le oaspetilor sa se desprinda la o diferenta incredibila de patru goluri, scor 27-31 (’58).

Totul parea pierdut pentru gazde, putinii spectatori prezenti la meci începând deja sa-si apostrofeze favoritii. Speriati de spectrul unei înfrângeri echivalente cu retrogradarea, oradenii au declansat un forcing extraordinar în ultimele doua minute, izbutind ceea ce era – în mod normal – imposibil.

De la agonie la extaz

CSM Leonardo a marcat patru goluri consecutive prin Libert (2), Nita si Mateas, reusind sa egaleze în minutul 59, scor 31-31. Oradenii au preluat apoi conducerea prin Munea din lovitura de la 7 m, pe fondul unui joc deosebit de tensionat. Oaspetii au protestat vehement la unele decizii ale arbitrilor, culminând cu intrarea în teren a antrenorului Schender, care a vazut cartonasul rosu.

Politehnica s-a retras de altfel de pe teren când mai erau 12 secunde de joc, dar a revenit în cele din urma. Gazdele au mai înscris o data prin Libert, obtinând o victorie la care nimeni nu mai spera cu doua minute înainte de final. A fost un meci de slaba factura, cu un nivel tehnic mai mult decât modest, dar importanta este victoria. CSM Leonardo a obtinut cele doua puncte puse în joc, care îi permit sa mai spere în salvarea de la retrogradare.