Handbaliştii de la CS Activ, pe locul VII

Sighişoara, Oradea – Formaţia de handbal CS Activ, pregătită de antrenorul Sabin Dacău, s-a situat pe locul VII la turneul final al CN de juniori III (cadeţi).

La turneu au mai fost prezente echipele CSŞ Sighişoara, LPS Vaslui, CSŞ Galaţi, Extrem Baia Mare, Şcoala nr. 3 Adjud, CSŞ Triumf Călăraşi şi LPS Bistriţa. CS Activ a făcut parte din Seria I, alături de Galaţi, Vaslui şi Sighişoara.
Orădenii au avut un debut nefast, pierzând meciul cu Galaţiul, o echipă accesibilă, scor 22-25. A urmat apoi un eşec sever în faţa Sighişoarei, una dintre favoritele la titlu, scor 22-44.

„Am pierdut în acest meci doi jucători de bază, Radu şi Sabău, care s-au accidentat încă din prima repriză. În repriza secundă ne-am prăbuşit”, a afirmat antrenorul Sabin Dacău. A urmat apoi o nouă înfrângere cu Vasluiul, scor 24-39. CS Activ a disputat meciul pentru locurile VII-VIII, în compania celor de la Şcoala nr. 3 Adjud, câştigat cu 34-27, clasându-se astfel pe locul VII.
„Cel mai important lucru pentru noi este că am participat pentru a doua oară consecutiv la turneul final şi că doi dintre componenţii echipei, Răzvan Radu şi Alin Drăgan, au fost selecţionaţi la lotul naţional de cadeţi. Am avut un lot destul de restrâns numeric, iar adversarii au fost mai buni.

Pe lângă cei doi accidentaţi, ne-a lipsit şi pivotul Răzvan Bancui, care a refuzat să vină la turneul final, din motive personale total nejustificate”, ne-a declarat Sabin Dacău. CS Activ mai are alţi doi jucători de lot naţional, Adrian Gale şi Ionuţ Pater, selecţionaţi la reprezentativa de juniori II.