Handbaliştii orădeni s-au bătut singuri

5Comentarii
SÂNTANDREI - Handbaliştii pregătiţi de antrenorul Adrian Rus au suferit primul eşec de acasă din actuala ediţie, fiind învinşi de CSM Medgidia, o echipă care putea fi bătută. Video 1  Video 2 Video

De fapt, gazdele s-au bătut singure, înfrângerea datorându-se ratărilor şi lipsei de concentrare din momentele decisive.

Debutul partidei a fost echilibrat, cu un uşor avantaj de partea oaspeţilor. Pe parcursul primei reprize, ambele echipe s-au succedat la conducere, dar CSM D&C a intrat la pauză cu avantaj minim, scor 10-9. Imediat după pauză, cel mai bun jucător al orădenilor, Gicu Taşcă, a făcut 11-9, după care gazdele s-au menţinut timp de zece minute la conducerea ostilităţilor, scoruri 12-10 (’33), 13-12 (’37), 17-15 (’40).

Echilibrul jocului s-a rupt însă o dată cu introducerea sârbului Kazic, care a impulsionat decisiv jocul oaspeţilor. Orădenii au înregistrat o cădere bruscă şi neaşteptată din minutul 40, primind patru goluri consecutive. Jocul superficial şi ratările lor şi-au spus cuvântul. Scorul a devenit 17-19 (’45), după care a urmat o cursă disperată pentru egalare a celor de la CSM D&C.

Echipa oaspete a reuşit să gestioneze însă ultimul sfert de oră, conservându-şi avantajul. Orădenii s-au apropiat la un singur gol, scoruri 19-20 (’49), 22-23 (’52), 23-24 (’56), 24-25 (’57), 25-26 (’60), dar nu a putut egala. Ratările incredibile ale lui Sas, Preda şi Nedelcu (care a irosit un 7 metri) în momente în care CSM Medgidia avea avantaje minime, precum şi ineficienţa din defensivă, au zădărnicit eforturile de altfel lăudabile ale echipei gazdă.