Handbalistii timisoreni, invinsi fara drept de apel la Cluj

De M. Hoster
CSU Poli Timişoara nu a trecut de handbaliştii de la U Cluj
Jucătorii celor de la CSU Poli Timişoara nu au fost capabili să treacă de handbaliştii de la U Cluj. Porniţi în Ardeal cu gânduri mari, elevii lui Gligorie Czari au luat bătaie, la o diferenţă de şase goluri, după un joc dominat pe toată perioada de gazde. Scor final: 27 – 21, la pauză 13 – 7.

Înaintea partidei de la Cluj timişorenii erau destul de siguri de victorie, mai ales că gazdele erau considerate un adversar accesibil. Nu a fost să fie aşa şi ardelenii au dominat tot meciul, problema învingătoarei nu s-a pus.

În minutul 17 erau deja şapte goluri diferenţă: 10 – 3. Ca totul să fie superb pentru bănăţeni, ei au ratat un număr de patru lovituri de la şapte metri, plus o grămadă de faze de unu la unu.

Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj a fost reuşită pe final: 25-17. Timişorenii au mai recuperat ceva, dar prea puţin pentru a se apropia de adversari. S-a terminat 27 – 21 şi echipa Timişoarei nu reuşeşte să-şi găsească ritmul.

Cei mai buni marcatori de la Politehnica au fost: Grasu – 8, M. Ignat – 3, Stan – 3, S. Ignat – 2, Fenici – 2, Lela – 2, Cotinghiu – 1

„De ce mi-a fost frică nu am scăpat, băieţii au luat meciul prea uşor şi au ratat nepermis de mult. Evoluţiile din poartă au făcut diferenţa în favoarea gazdelor, iar aici mai adăugăm şi cele patru ratări ale noastre din aruncări de la 7 metri şi ajungem la concluzia că avem foarte foarte mult de lucru în această iarnă. Sper ca în vacanţa ce vine să devenim o echipă profesionistă; cred că se poate”, a declarat la finalul partidei Gligore Czari, antrenorul lui CSU Poli.