Hizo, dat afara de la Pandurii

Echipa Pandurii Targu-Jiu a pierdut ieri, pe propriul teren, un meci foarte important cu CFR Cluj, acest esec echivaland, pentru olteni, cu alunecarea pe loc retrogradabil, dar si cu demiterea antrenorului Viorel Hizo.

Oltenii n-au jucat nimic, fiind perfect anihilati de o echipa oaspete mult mai experimentata si mai bine asezata in teren. CFR a invins fara sa forteze, dupa ce a controlat aproape permanent jocul. Doar ultimele minute au fost mai fierbinti, dar gazdele s-au trezit prea tarziu pentru a recupera terenul pierdut.

Dupa meciul pierdut cu 4-0 la Bistrita, Viorel Hizo, antrenorul oltenilor, a decis sa dea militaria jos din pod, amenintandu-si jucatorii cu amenzi si chiar cu excluderi din lot. ‘Dulaul’ a evitat insa nominalizarile, preferand ca spectrul pedepsei sa planeze asupra tuturor jucatorilor.

CFR Cluj a fost insotita, la meciul de ieri, de o galerie alcatuita din 20 de suporteri infocati. Plini de energie, acestia le-au tinut piept celor 4.000 de spectatori ai echipei-gazda.

Disperat, Viorel Hizo l-a aruncat in atac, dupa pauza, si pe fundasul central Bogoi. Minutele de final au instalat panica in tabara gazdelor. La una dintre ultimele faze, careul clujenilor a fost asediat inclusiv cu portarul Pustinjakovici, care a sarit la cap, in duelul pentru minge, cu unul dintre fundasii ardeleni.

Fluierul final al arbitrului Sebastian Coltescu a declansat furia tribunelor. Suporterii Pandurilor si-au huiduit propriii jucatori si au protestat impotriva antrenorului Viorel Hizo, caruia i-au cerut, minute in sir, demisia.

Presedintele gazdelor, Marin Condescu, era foc si para la final. ‘Sunt doua posibilitati: ori isi da demisia Viorel Hizo, ori il demit eu asta-seara! Am marcat doua goluri si am primit 11! Aceasta masura e necesara pentru binele echipei. Am adus la echipa toti jucatorii pe care mi i-a cerut, inclusiv marea speranta Buta!’, a acuzat Condescu, rosu de nervi. Acesta a incheiat: ‘Un lucru e cert: impreuna nu mai continuam. Ne cerem scuze spectatorilor. Ar merita sa le returnam pretul biletelor’.

Dorinel Munteanu a pus si el sare pe rana: ‘Am meritat victoria pentru ca am stat foarte bine in teren si am fost agresivi. Organizarea si dorinta au dus echipa mea la victorie. Gazdele au potential, pot sa revina si sa se mentina in Divizia A!’.

Dorinel Munteanu, spectacol pe tusa

Pentru Dorinel Munteanu, antrenorul-jucator al oaspetilor, meciul de ieri a fost un adevarat calvar. Desi s-a antrenat normal alaturi de echipa sa vineri, cand CFR a ajuns la Targu-Jiu, Dorinel a preferat sa nu forteze dupa accidentarea suferita la picior in urma cu aproape 10 zile. El nu s-a dezechipat, conducandu-si elevii de pe margine. Neobisnuit cu aceasta ipostaza, Dorinel a dat un spectacol savurat de asistenta.

Recordmenul selectiilor la nationala s-a agitat ca un leu, n-a luat loc pe banca nicio clipa si a avut momente in care a vrut sa intre pe teren. Fara sa-si dea seama, Munti s-a miscat, la unele faze, de parca ar fi vrut sa loveasca mingea. “Ca preşedinte nu trebuie să gândesc subiectiv. Jucătorii pe care i-a cerut Hizo i-am adus. În afară de jucători, care nu s-au dăruit toţi în acest meci, una dintre greşeli aparţine băncii tehnice”, a spus Condescu.