Hunedorenii in top la karate

6Comentarii
SALONTA – Cluburile Heian Deva şi Dacicus Orăştie au obţinut 18 medalii la „Memorialul Peter Şandor”, desfăşurat sâmbătă, la Salonta, în memoria maestrului Peter Şandor care şi-a pierdut viaţa, în 2005, după un accident rutier în zona Brad.

La competiţie au participat în jur de 180 de sportivi de la 25 de cluburi din ţară şi de la două din Ungaria.

Clubul Dacicus Orăştie a aliniat la start şapte sportivi care au obţinut trei medalii de aur, patru de argint şi patru de bronz, palmares cu care a ocupat locul III în clasamentul general pe echipe. Karatiştii de la Dacicus, antrenaţi de Nicolae Iordăchescu, au fost devansaţi doar de CS Budaors (Ungaria) şi Zan Shi Timişoara, cluburi care au participat cu câte 30 de sportivi.

Sportivii de la Clubul Heian Deva au obţinut trei medalii de aur, două de argint şi două de bronz. „Memorialul Peter Şandor este o competiţie specială pentru clubul Heian Deva. Peter a fost un foarte bun prieten al meu şi al devenilor şi şi-a pierdut viaţa venind la un concurs la Deva, organizat de clubul Heian”, afirma Marius Biji, antrenor la Heian Deva.