Şi-au dorit şi au obţinut victoria

ORADEA - Jucătorii orădeni au dorit mult să-şi ia la revedere de la suporteri printr-o victorie, în ultimul meci al ediţiei. Ei au reuşit să se impună în faţa echipei Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 25-21, după un meci pe care l-au dominat de la un capăt la altul.

Oaspeţii s-au străduit să ţină scorul cât mai strâns, dar n-au ameninţat în niciun moment în mod real avantajul gazdelor.
CSM D&C a deschis scorul prin Dobardjev, după ce Nedelcu a ratat un 7 metri. Pandurii au înscris primul lor gol abia în minutul 8, prin Preda. În continuare, gazdele au deţinut iniţiativa în permanenţă pe tabela de marcaj, scoruri 3-2 (’12), 7-5 (’18), 11-9 (’24), dar s-au distanţat la trei goluri abia spre finalul primei reprize, scor 14-11. Portarul orădean Neven Dojcinovic a avut numeroase intervenţii reuşite, fiind unul din principalii artizani ai victoriei gazdelor.
Repriza secundă a avut acelaşi aspect, orădenii continuând să se afle la cârma partidei. CSM D&C a dominat mai departe jocul, păstrându-şi avantajul de trei-patru goluri. Gazdele s-au distanţat la şase goluri, scoruri 21-15 (’51) şi 22-16 (’52), aceasta fiind cea mai mare diferenţă de pe tabelă. Oaspeţii au reuşit însă să reducă din handicap spre final, partida încheindu-se cu scorul de 25-21. A fost prima victorie a orădenilor după nu mai puţin de şase etape fără succes. CSM D&C a încheiat campionatul pe locul XII, dar aşteaptă o decizie salvatoare a FR Handbal, la Adunarea Generală din 20 mai.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 150
CSM D&C Oradea – Pandurii Târgu Jiu 25-21 (14-11)
CSM D&C: Dojcinovic, Leu – portari; Simeria, Nedelcu, Liberţ 2, Mateaş 5, Taşcă 3, Munea 1, Sukurovic 1, Dobardjev 8 (4 din 7 m), Steriu 1, Cârstoaia 4, Nemenco, Câtu. Antrenor: Adrian Rus
Pandurii: Iordan, Rădulescu – portari; Păiuş 1, Truică, Preda 3, I. Mazilu 4, Năftănăilă 1, Enache 4 (4 din 7 m), Andrijasevic 1, Mitrovic 4 (2 din 7 m), Mracic 1, Roşu 1, Stanciu 1. Antrenor: Sorin Toacsen
Arbitri: Octavian Fânaţă, Călin Moldoveanu (Arad)
Lovituri de la 7 m: 6-8. Transformate: 4-6
Eliminări de 2′: 4-1