Ilie Iordache scufunda Farul

Ilie Iordache a marcat singurul gol al victoriei obtinuta de Pandurii, scor 1-0, cu Farul Constanta si ii trimite pe dobrogeni la doar 2 puncte de un loc ce le ofera biletele spre matineu in sezonul urmator.

Meciul a inceput indecis pentru Farul inca din minutul 2, cand Vlas a iesit eronat la o centrare in careu, dar gorjenii n-au stiut sa profite. La cealalta poarta, Gurita a fost aproape de deschiderea scorului  un minut mai tarziu, insa mingea a trecut pe langa poarta lui Guso.

Noua speranta a gorjenilor, Ilie Iordache i-a dat mari batai de cap lui Vlas in minutul 11, cand a sutat de la marginea careului de 16 metri si portarul Farului a respins cu greu. Din acel moment, Pandurii din Targu Jiu au pus stapanire pe joc, dar ocaziile au aparut tot la poarta  lui Guso.

Gurita nu a fost in stare sa inscrie, desi a avut doua bune ocazii de gol in minutele 38 si 44. Eugen Neagoe a fortat in debutul partii secunde, cand l-a scos pe Popescu si l-a introdus pe Vintilescu, iar acest lucru s-a simtit imediat, dar atacantul gorjean a trimis cu capul pe langa poarta lui Vlas, la numai un minut dupa ce a fost introdus pe teren.

In minutul 69, Alin Rus l-a faultat in careu pe Tibor Moldovan, iar Alexandru Tudor nu a stat pe ganduri si a aratat punctul cu var. Apostol insa a executat foarte slab, iar Guso a aparat fara probleme, in timp ce Basarab Panduru a fost aproape sa faca o criza de nervi.

Vasilache putea deschide scorul in minutul 74, cand sutul sau de mare efect l-a pus in dificultate pe Vlas, care a respins cu emotii in corner. Gorjenii au beneficiat si ei de un penalty, in minutul 83, cand Florin Stanga a fost faultat de Maxim, iar Ilie Iordache l-a pacalit pe Vlas si a marcat.

Maxim a fost unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren in aceasta partida. Mijlocasul constantean a facut un penalty si a fost eliminat dupa ce a primit doua cartonase galbene in numai 15 minute.

Cu aceasta infrangere, Farul ocupa locul 14 in Liga I si se afla la doar doua puncte de matineu. De cealalta parte, Pandurii Targu Jiu se afla pe locul 10, avand un final linistit de sezon, fiind ca si salvati de la retrogradare dupa ce au obtinut 38 de puncte in 27 de partide.

Pandurii: 1. A. Guso – 14. Popete, 3. A. Rus, 4. Chibulcutean, 7. I. Dragomir – 9. Adr. Popescu (19. Vintilescu ’58), 17. Vancea (21. Fl. Stanga ’65), 5. Pacurar, 30. I. Iordache – 11. D. Orac (10. Vasilache ’46), 20. L. Mihai. Antrenor: Eugen Neagoe.

Farul: 30. Vlas – 2. Farmache, 3. Barbu, 5. Schiopu, 27. Maxim – 16. Pacuraru, 7. D. Todoran (32. I. Apostol ’46), 4. Otvos – 24. Tilinca (10. Senin ’65), 23. T. Moldovan (17. Gerlem ’77), 11. Gurita. Antrenor: Basarab Panduru

Cartonase galbene: Adr. Popescu ’34, A. Rus ’68, Pacurar ’78, L. Mihai ’90+3 / Todoran ’36, Farmache ’66, Maxim ’72, ’87, Pacuraru ’78

Cartonas rosu: Maxim ’87

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat la cele doua linii de Ioan Onicas si Nicolae Meghesan. Rezerva a fost Victor Stanisteanu.

Observatorii partidei au fost Mircea Dancu si Florin Prunea.