Inca o victorie pentru Luceafarul

Buştea a marcat singurul gol al orădenilor, scor 1-0 (1-0), în confruntarea cu CFR Simeria.

Luceafarul nu a strălucit, dar a câştigat meciul cu CFR Simeria şi a urcat din nou în fotoliul de lider, situaţie posibilă şi datorită faptului că FC Hunedoara a avut etapă liberă. A fost 1-0 la capătul unui meci în care jocul gazdelor a lăsat de dorit. După un început mai bun al oaspeţilor, orădenii au început să pună presiune la poarta adversă. Cel mai periculos jucător al primei reprize a fost închizătorul Ov. Ghilea, care a fost aproape de gol în minutele 22 şi 24, la ultima fază un fundaş respingând mingea de pe linia porţii. Diferenţa s-a făcut în minutul 33: Popescu a centrat din „foarfecă” şi Buştea nemarcat la colţul lung a reluat cu capul din 4 metri. În partea a doua s-a jucat mai multe între cele două careuri de 16 metri, cu multe greşeli de ambele părţi, iar fazele de poartă au putut fi numărate pe degetele unei singure mâini.

Luceafărul putea să-şi dubleze avantajul, însă Popescu a şutat de la 14 metri peste poartă, iar Pepenar a dat ceva emoţii, „capul” său de la 8 metri trecând peste poartă (85). „Câteodată trei puncte sunt mai valoroase decât jocul prestat. Sunt supărat pe atitudinea unor jucători care se mulţumesc cu puţin şi consideră că locul din clasament e suficient pentru a câştiga un meci. Avem probleme tehnice mari, care nu se pot remedia de la o zi la alta. Avem prea mari fluctuaţii de la o etapă la alta şi asta se datorează lipsei de experienţă”, a spus la final antrenorul Dacian Nastai.

Pentru Luceafărul au evoluat: Goia – Letan, Indrieş, Cura, Briciu – Ov. Ghilea (’46 Micaş), Magda – G. Bogdan (’83 R. Ardelean), Paina (’74 Ember), Buştea (’66 Codoban) – Popescu.
La partidă a asistat şi noul antrenor al echipei FC Hunedoara, Ioan Petcu, care a urmărit jocul alături de fostul său secund la FC Bihor, Horia Rădulescu, şi organizatorul de competiţii al hunedorenilor, orădeanul Ionel Danciar.

CF Beiuş, eşec după eşec

Seria neagră a CF Bihorul Beiuş a continuat şi ieri când au pierdut cu 0-3 (0-1) pe teren propriu cu Naţional Sebiş. Arădenii au deschis scorul în minutul 12 prin Budur, care a reluat din şase metri o minge centrată de Leucuţa. Golul etapei l-a reuşit Lung în minutul 47, care l-a surprins pe portarul Odobasianu cu un şut de la circa 55 de metri. Ultima reuşită i-a aparţinut lui Leucuţa, care a dus scorul la 3-0 cu un şut din careu (86). Pentru CF Beiuş au evoluat: Odobasianu – V. Silaghi, Cobârzan, N. Mihoc, Şerb (’46 D. Toma) – Fl. Popa (’74 Roman), Vanca, Drule, Toader (’46 Agiurgioaie) – Morar, Higyed (’87 Turcan). Antrenori: Adrian David şi Alin Popa.